Co to jest transkrypcja?

Co to jest transkrypcja?

Co to jest transkrypcja? Transkrypcja to słowo, które kojarzy się z nim tylko niewielkiemu procentowi Polaków. Krótko mówiąc, jest to konwersja nagrań dźwiękowych na formę pisemną. Osoba dokonująca transkrypcji, transkrypcjonista, słucha danego materiału, a następnie zapisuje to, co usłyszał. Owocem jego pracy jest transkrypcja. Wydaje się to proste, ale praca skryby jest dość skomplikowana. Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem dotyczącym transkrypcji.

Skąd pochodzą transkrypcje?

Usługi transkrypcyjne zdecydowanie zyskały ostatnio na popularności. Korzystają z nich studenci, dziennikarze, firmy marketingowe oraz pracownicy profesjonalnych kancelarii prawnych. Chociaż transkrypcja staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna, wiele osób nadal nie rozumie, czym jest transkrypcja.
Zgodnie z profesjonalną definicją stworzoną przez językoznawców, transkrypcja odnosi się do systemu zapisu w postaci symboli graficznych. W skrócie: transkrypcja to wierne nagranie tekstowe dźwięku lub nagrania audiowizualnego. Transkrypcji można dokonać w dowolnym programie do pisania tekstów.

Dlaczego transkrypcja jest tak popularna? Jaka jest historia tej dziedziny? Obecnie ogromny rozwój technologiczny daje nam ogromne możliwości nagrywania dźwięku. W końcu nagrania można zapisać nie tylko na magnetofonie, ale także na smartfonie lub specjalnym aparacie. Dzięki temu tworzenie notatek dźwiękowych jest w zasięgu ręki każdego z nas. Robienie notatek dźwiękowych nie jest teraz trudne. Wystarczy, że nagrasz głos telefonem, odsłuchasz go i zapiszesz krok po kroku wszystkie usłyszane stwierdzenia.

Kto najczęściej korzysta z tych transkrypcji?

Absolutnie najczęściej korzystają z nich firmy badawcze prowadzące wywiady indywidualne lub grupowe, prowadzące badania społeczne, jakościowe czy marketingowe. Ta metoda sporządzania notatek jest również bardzo popularna wśród organizatorów konferencji, wykładowców oraz wielu instytucji publicznych, takich jak sądy. Z transkrypcji na przestrzeni lat korzystali również dziennikarze radiowi i telewizyjni, po rozmowach z gośćmi, odsłuchach nagrań w celu sprawdzenia, czy wszystko zostało nagrane poprawnie.

Z jakimi trudnościami często spotykają się transkrypcjoniści?

Co to jest transkrypcja?
Co to jest transkrypcja?

W większości zajmujemy się transkrypcjami podczas wywiadów. Oczywiście transkrypcja wywiadu tylko z jednym gościem (gospodarz plus gość) nie powinna stanowić problemu, ponieważ każdy mówi osobno. Problemy mogą pojawić się, gdy chcemy nagrać wywiady grupowe. Tego typu wywiady są również często przeprowadzane w miejscach takich jak kawiarnie czy restauracje, co bardzo utrudnia transkrypcję.

Miejsca, w których odbywa się tego rodzaju wywiad, są znane z tego, że jest dużo hałasu – mieliśmy tam osoby postronne, szeleszczące i rozmawiające. Zdarzają się również przypadki, gdy podczas wywiadów grupowych dochodzi do sporów między przemawiającymi w tym samym czasie gośćmi. Oznacza to, że odsłuchanie nagrań takich wywiadów i przepisanie ich w formie tekstowej może być nie lada wyzwaniem. Dodatkowo kolejną trudnością jest specyficzny sposób mówienia gości. Transkrypcja może być kłopotliwa, jeśli gość ma barierę językową. Oczywiście doświadczony skryba powinien sobie z tym poradzić.

Co decyduje o cenie transkrypcji?

Wspomnieliśmy już, że wiele razy napotykamy trudności z transkrypcją. Występuje, gdy rozmówcy krzyczą na siebie lub ich rozmowa odbywa się w miejscu publicznym, takim jak kawiarnia czy restauracja. Tutaj dochodzimy do kolejnej kwestii, kosztów transkrypcji. Jeśli nagranie jest wyraźne i nie ma problemu z wysłuchaniem wszystkich wypowiedzi, transkrypcjonista z pewnością poświęci czas na spisanie wszystkich wypowiedzi. Ma to również duży wpływ na ostateczną cenę transkrypcji. Zazwyczaj wskaźnik transkrypcji dla nagrań wysokiej jakości będzie znacznie niższy. Nic dziwnego – im więcej pracy skryba poświęci na przygotowanie dokumentu tekstowego, tym wyższa będzie jego stawka. Ta sytuacja nie jest wyjątkowa, więc warto o tym pamiętać.

Czy mogę samodzielnie wykonać transkrypcję?

Czy mogę samodzielnie wykonać transkrypcję? Nie ma przeciwwskazań. Wszystko, czego potrzebujemy, to wystarczająco dużo czasu i cierpliwości. Będziesz także potrzebował komputera lub telefonu oraz wolnego pokoju, w którym możesz odsłuchać całe nagranie w ciszy. Wyciszenie jest niezbędne do zajścia transkrypcji. Jeśli spróbujemy dokonać transkrypcji w mieszkaniu z ciągłym hałasem, poniesiemy porażkę.