Cegła stanowi jeden z najciekawszych materiałów budowlanych. Nie powinno dziwić, że osiągnęła ona tak dużą popularność. Jest ona jednocześnie wytrzymała na różne panujące czynniki, trwała, estetyczna (mimo że jest to kwestia indywidualna) oraz jest technologią, która jest od dawna znana, a więc nie wiąże się z dużym ryzykiem na etapie prac. Warto jednak pamiętać, że wygląd nie będzie taki sam przez cały okres, gdy materiał jest na wierzchu. Piaskowanie cegły oraz używanie niektórych preparatów sprawiają jednak, że wygląda ona tak samo przez długie lata.
Dlaczego cegła jest tak dobrym materiałem budowlanym?
Pierwszym argumentem przemawiającym za wyborem cegły jest jej długowieczność. Ceramika jest wytrzymała na różne warunki pogodowe. Deszcz, śnieg czy wiatr nie są dla niej straszne. Jednocześnie promienie słoneczne degradują jej kolor znacznie mniej niż w przypadku innych materiałów budowlanych. W dodatku piaskowanie cegły pozwoli przywrócić jej pierwotną barwę. Wytrzymałość na ściskanie jest również duża, więc uderzenia również nie należą do znaczących przeszkód. To wszystko sprawia, że zwykle cegła wytrzymuje znacznie więcej niż kilkadziesiąt lat, często znacznie ponad 100. Oczywiście przy odpowiednim wykonaniu. Korozja biologiczna i chemiczna nie stanowią w tym przypadku istotnego problemu. Nie bez znaczenia pozostają również kwestie utrzymania w budynku odpowiedniej temperatury. Cegła jest materiałem, który wyróżnia się dużą akumulacyjnością cieplną. Pozwala to na utrzymanie wewnątrz optymalnych warunków. Mowa tutaj o tym, że w lecie łatwiej zachować w budynku chłód, a zimą ciepło. Oczywiście poszczególne rodzaje różnią się od siebie parametrami i warto na nie zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu. Jednocześnie wszystkie te zalety wiążą się ze stosunkowo niską ceną. Szczególnie jeśli uwzględni się czas, podczas którego bez zarzutu będzie ona służyć. Warto dodać, że wygląd tego materiału można uznać za ponadczasowy. Wykorzystywana jest od bardzo dawna, a nadal należy do kanonu i przez wielu uznawana jest za estetyczną. Piaskowanie cegły pozwoli w razie potrzeby znacząco zmienić jej wygląd oraz poprawić niektóre parametry. W dodatku materiał jest ogniotrwały oraz wykonany z naturalnych surowców, co zapewnia zdrowy mikroklimat dla mieszkańców.
Jakie są wady cegły?
Cegła to świetny materiał budowlany, ale nie ma takich, które nie posiadają wad. Można do nich zaliczyć wagę całej konstrukcji. Również budowa z tak ciężkiego elementu wymaga dużo pracy. Czas budowy przy wykorzystaniu tego materiału nie należy do najkrótszych. Z jednej strony jest to przedsięwzięcie na lata, ale z drugiej wymaga to inwestycji w postaci czasu oczekiwania na etapie powstawania budynku. Konieczne jest również zatrudnienie fachowców, którzy zadbają o to, żeby zminimalizować występowanie mostków ciepła. Są to słabe elementy całej konstrukcji, jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku. Wykwalifikowana kadra ograniczy ich występowanie, co pozwoli później na oszczędność na opale. Sam rozrzut cenowy może być znaczący. Warto jednak skonfrontować te wady z dużą ilością zalet.
Odpowiednia renowacja cegły, czyli nawet o trwały materiał trzeba zadbać
Mimo że cegła jest materiałem wytrzymałym i długowiecznym, to jednak również wymaga o zadbanie o utrzymanie jej właściwości. Z czasem wygląd będzie się jednak zmieniał i jest to naturalna sprawa. Piaskowanie cegły pozwoli jednak powrócić do jej początkowego wyglądu. Warto bliżej przyjrzeć się temu procesowi. Najlepszą rekomendacją pozostają jednak zdjęcia wykonane przed i po pracach. Piaskowanie cegły jest podobne do szlifowania, ale pozwala również na osiągnięcie pożądanego efektu w trudno dostępnych miejscach. Sam proces polega na uderzaniu drobin piasku w materiał budowlany. Ostatecznie powierzchnia nie tylko wygląda bardziej estetycznie, ale również nadaje się do dalszej obróbki poprzez uzyskanie wymaganej chropowatości. Dochodzi do pozbycia się zanieczyszczeń m.in. w wyniku pozostałości po poprzednich warstwach budowlanych. Piaskowanie cegły to taki rodzaj prac, który należy zlecić profesjonalistom. Istotne jest użycie odpowiedniego sprzętu. Można wyróżnić klasy, które są odpowiednikiem jakości wykonania zadania. Warto pamiętać, że cegłę powinno się również impregnować. Istotne jest, żeby użyty materiał głęboko wniknął w strukturę ceramiki. To pozwoli na jeszcze dłuższe zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami choćby w postaci kurzu czy przebarwień pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Warto pamiętać, że zwykle innych środków używa się do impregnacji cegły wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wynika to z panowania różnych warunków w obu tych przypadkach. Same rodzaje impregnatów również są różne i należy je dobierać według potrzeb. Niektóre określa się jako uniwersalne i to one należą do najpopularniejszych.
Podsumowanie, czyli w skrócie o zaletach i wadach cegły
Z artykułu można wywnioskować, że cegła jest jednym z najlepszych materiałów i rzeczywiście tak jest. Oczywiście nie można powiedzieć, że posiada ona wyłącznie zalety. To byłoby dużym nadużyciem. Warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wytrzymałość, akumulację cieplną, estetykę czy ogniotrwałość. Cena nie jest czynnikiem oczywistym. Materiał musi zostać jednak odpowiednio użyty. Istotna jest precyzja prac budowlanych. Minusem pozostaje duża ilość potrzebnego czasu do przeprowadzania budowy. Warto zadbać o odpowiednie warunki poprzez impregnację. Ważne jest również piaskowanie cegły.