Jak podłączyć fotowoltaikę?

Jak podłączyć fotowoltaikę?

Bardzo dużo gospodarstw domowych, rolnych oraz przedsiębiorstw decyduje się w obecnych czasach na montaż paneli fotowoltaicznych. Są one odpowiedzialne za produkcję czystej energii z odnawialnego źródła, jakim jest słońce. Fotowoltaika jest dość dużą inwestycją, ale zakłada się, że po około 10 latach w całości powinna się zwrócić. Mogą w tym oczywiście pomóc różnego rodzaju dotacje, dopłaty oraz preferencje podatkowe oferowane przez władze samorządowe, rządowe oraz unijne.

Decydując się na taką inwestycję i montaż paneli słonecznych na swoim dachu, dokładamy małą cegiełkę do ochrony środowiska. Jest to ogromnie ważne, ponieważ poziom zanieczyszczenia środowiska jest dziś bardzo wysoki, a trzon produkcji energii elektrycznej w naszym kraju cały czas stanowią elektrownie węglowe, wytwarzające bardzo duże ilości gazów cieplarnianych. Jeżeli zależy nas na fotowoltaice, powinniśmy zastanowić się jak ją podłączyć, aby uzyskać maksymalną efektywność pracy i produkcji prądu.

Czy polski klimat jest odpowiedni dla fotowoltaiki?

Na wstępie warto omówić kwestię warunków pogodowych panujących w polskim klimacie umiarkowanym. Wiele osób wciąż nie wierzy w odnawialne źródła energii i błędnie twierdzi, że produkcja prądu elektrycznego ze słońca jest oczywiście możliwa, ale w bardzo małym zakresie. Warunki klimatyczne, w których mieszkamy i żyjemy są jednak stosunkowo dobre dla fotowoltaiki. Zestawy fotowoltaiczne do prawidłowej i co najważniejsze efektywnej pracy, nie potrzebują nasłonecznienia 24 godziny na dobę. Oczywiście wówczas produkcja prądu możliwa byłaby również nocą, ale 151 dni słonecznych w Polsce przekłada się na bardzo dobre efekty. Panel fotowoltaiczny do prawidłowej pracy nie potrzebuje również wysokiej temperatury. Wręcz przeciwnie – temperatury na poziomie około + 20 stopni Celsjusza są najbardziej odpowiednie. W przypadku wystąpienia upałów podobnych do tych, z którymi mamy na co dzień do czynienia na południu Europy, fotowoltaika nie będzie działała prawidłowo. Zbyt wysoka temperatura może bowiem doprowadzić do przegrzania ogniwa fotowoltaicznego i wyskakiwania błędów. Przekłada się to oczywiście na znacznie mniejsze możliwości produkcyjne i obniżenie ilości wytwarzanego prądu.Płoty-fotowoltaika

Jak podłączyć panele fotowoltaiczne?

Mamy tutaj dwie możliwości. Pierwszą jest połączenie paneli szeregowo, a drugą połączenie równoległe. W przypadku instalacji fotowoltaicznej połączonej szeregowo cała instalacja pracuje tak samo. Obniżenie efektywności jednego panelu solarnego, będzie powodowało zmniejszenie produkcji energii elektrycznej przez całą instalację. W przypadku idealnie czystych paneli i równego rozłożenia nasłonecznienia na całej ich powierzchni, rozwiązanie to jest bardzo dobre, ponieważ zapewnia możliwość wyprodukowania największej ilości prądu. Niestety w przypadku zabrudzenia, zalegających liści czy śniegu w okresie zimowym, instalacja fotowoltaiczna będzie działać zdecydowanie gorzej. Drugą opcją jest możliwość montażu równoległego. W tym przypadku każdy panel połączony jest do falownika osobno i pracuje na swój rachunek. Dzięki temu, że każdego ogniwo fotowoltaiczne pracuje w tym rozwiązaniu niezależnie, możliwe jest uzyskanie znacznie większych zysków energetycznych. Dla instalacji nie jest również straszne zacienienie powodowane przez bliskie sąsiedztwo budynków, drzew lub zabrudzeń i śniegu. Dzięki temu w przypadku obniżenia efektywności jednego panelu, pozostałe mogą działać i oferować 100 % mocy i efektywności.

Sprawdź także:

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Każdy zestaw fotowoltaiczny składa się oczywiście z paneli. Jest to najważniejszy element całej układanki, ponieważ to panele fotowoltaiczne odpowiadają za produkcję prądu elektrycznego. Podczas kontaktów z dystrybutorem fotowoltaiki powinniśmy być zainteresowani wyłącznie panelami wysokiej jakości, które zapewnią możliwość działania również w dni pochmurne. Niestety na rynku możemy znaleźć wiele firm, które oferuje tanie rozwiązania, zdecydowanie zbyt niskiej jakości. Instalacja składająca się z tego typu paneli nie będziemy działała efektywnie, więc produkcja energii nie będzie na zadowalającym poziomie.

Do montażu paneli potrzebna jest odpowiednia konstrukcja. W przypadku montażu na dachu, konieczne jest wykonanie odpowiedniego systemu mocującego instalację fotowoltaiczną z konstrukcją dachu. Jest to ogromnie ważne, ponieważ zbyt słaba konstrukcja może ulec uszkodzeniu podczas wietrznych dni lub nawałnic pojawiających się w naszym kraju coraz częściej. Panele można również zamontować przy gruncie. Wówczas instalację najlepiej osadzić na fundamencie z betonu. Nie wymaga do zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, a zapewni wysoką stabilność i wytrzymałość. Konstrukcja do mocowania paneli powinna być wykonana ze stali ocynkowanej, odpornej na korozję.

Do podłączenia instalacji fotowoltaicznej będziemy również potrzebowali wysokiej jakości okablowania oraz falownika. Warto zakupić także optymalizatory, które powinny pozytywnie wpłynąć na działanie paneli. Inwestując duże pieniądze w panele, powinniśmy zabezpieczyć je odpowiednimi bezpiecznikami. Chodzi tutaj przede wszystkim o zabezpieczenie ich przed skokami napięcia i wyładowaniami atmosferycznymi.