Jak wygląda masaż tajski, czyli opis całego rytuału relaksacyjnego

Jak wygląda masaż tajski, czyli opis całego rytuału relaksacyjnego

Masaż tajski posiada bogatą i długą historię, a jednocześnie ciekawą filozofię. Dodatkowo jest on elementem kultury azjatyckiego państwa, z którego pochodzi, czyli Tajlandii. Odnosząc się do tego pierwszego tematu, powinniśmy wiedzieć, że szacuje się, że masaż ma już 2500 lat. Oczywiście na przestrzeni wieków dochodziło do zmian. Obecnie znany klasyczny wariant wywodzi się głównie z XIX wieku. Nie zmienia to faktu, że całość pochodzi z bardzo odległych czasów. W kwestii filozofii masaż sprowadza się do ucisku na miejsca ciała, w których znajdują się pęcherzyki powietrza. Zadaniem masażysty jest poszukiwanie ich największych nagromadzeń. Ucisk w nich powoduje przepływ powietrza, co jednocześnie prowadzi do odprężenia organizmu. Ta filozofia jest częścią tajskiej kultury i możemy dywagować o jej prawdziwości, ale nie jest to istotne. Znacznie ważniejsze jest to, że akupresura rzeczywiście prowadzi do relaksu. Filozofia jest z kolei filarem, na którym opiera się cały system. Jak wygląda masaż tajski? Wokół tego tematu skupimy najwięcej uwagi.

Czym jest masaż tajski?

W skrócie odpowiemy, czym w ogóle jest masaż tajski. W najwęższym rozumieniu jest to zestaw technik, które polegają na ucisku ciała. Akupresura odbywa się poprzez jeden z wielu wariantów. Najczęściej szacuje się, że obecnie występuje około 80 odmian tej formy zabiegów relaksacyjnych. Masaż olejkowy lub stemplami ziołowymi to jedne z najpopularniejszych z nich. Jednocześnie akupresura to zaledwie jeden z elementów. Ważne jest dopełnienie całego rytuału. O tym jednak powiemy sobie później.

Jak wygląda masaż tajski? – aspekt ucisku

Przede wszystkim zakres technik jest mocno zróżnicowany. Masaż może wykonywać jeden masażysta lub dwójka. Sam zakres prac jest znaczący. Często masaż tajski bywa nazywany pasywną jogą i jest to dobry kierunek do zrozumienia całego procesu. Najważniejszym celem jest spowodowanie u klienta odprężenia oraz redukowania stresu. Odbywa się to przez różnego rodzaju uciskanie, głaskanie czy rozmasowywanie. W ramach całej formuły znajdują się również takie elementy jak wyginanie kończyn, które ma na celu ich rozluźnienie oraz przyspieszenie regeneracji. Do masażu potrzeba jest stosunkowo duża siła i nie powinno nas dziwić, jeśli niektóre z ucisków będą naprawdę mocne. Najważniejsze jest jednak to, że całość relaksuje, a korzysta na tym zarówno ciało, jak i duch. Od razu warto zaznaczyć, że sam ucisk jest bardzo ważną częścią procesu, ale jednak niejedyną. On sam występuje również w wielu odmianach.

Zobacz też:

 

Czy masaż tajski wygląda zawsze tak samo? – kilka słów o jego rodzajach

Masaż tajski może być zrozumiany inaczej w zależności od podkategorii. Należy to pojęcie traktować jako duży worek, w którym znajdują się inne mniejsze. Przykładowo tajski masaż stóp skupia się na innych miejscach ciała niż forma tradycyjna. Poprzedni artykuł odnosił się do większości form, ale jednocześnie akcentował przede wszystkim odmianę klasyczną. Zresztą to od niej najczęściej powinniśmy rozpocząć swoją przygodę z masażem. Wspomniane wcześniej zastosowanie olejków pełni formę aromaterapii. Do tradycyjnych elementów dochodzą niepowtarzalne walory zapachowe oraz możliwość dokładniejszego zaangażowania zmysłu węchu. Z kolei masaż stemplami ziołowymi dodatkowo zawiera w sobie elementy ziołolecznictwa. To również wyeksponowanie się na większą ilość bodźców, które będą pobudzać nasze zmysły. Możemy również wybrać masażu, który będzie dotyczył konkretnych części naszego ciała. Już wcześniej wspomnieliśmy o stopach, ale mogą to być np. ręce oraz plecy. Ten drugi wariant potrafi być zbawienny dla naszego kręgosłupa i polecany przy niektórych dolegliwościach. Odpowiedź na pytanie jak wygląda masaż tajski, nie jest więc jednoznaczna bez sprecyzowania. Najlepiej jest podać podkategorię i dopiero na tej podstawie dokonywać opisów.

Cały rytuał, czyli masaż tajski to nie tylko ucisk

Dokładna odpowiedź na to, jak wygląda masaż tajski, musi sięgać znacznie szerzej niż samego aspektu ucisku. Już wcześniej wspomnieliśmy o filozofii i historii, ale dotyczy to nie tylko akupresury, ale również całego obrzędu masażu. Po pierwsze w takich miejscach dba się o odpowiedni komfort. Wynika to ze stosowania niewielkich i kameralnych pomieszczeń. Po drugie ważne są również zapachy. W przypadku masażu olejkami jest to oczywiste, ale dotyczy zdecydowanej większości form. Najczęściej do tego celu stosuje się świece zapachowe. Po trzecie ważna jest sama muzyka. Wszystko ma celu optymalizowanie uczucia odprężenia. Muzyka jednocześnie jest więc relaksacyjna, jak i wywodzi się z azjatyckich krajów, głównie z Tajlandii. Jak wygląda masaż tajski, czyli opis całego rytuału relaksacyjnegoOrientalne łagodne dźwięki mają zwiększyć odczucie harmonii, ale zadbać o kolejny zmysł. Po czwarte jesteśmy ubrani w wygodny strój. Niektórzy stresowaliby się nagością, ale tutaj nie ma takiego problemu. Jednocześnie strój jest lekki i wygodny. Dodatkowo najczęściej sami masażyści dbają o zapewnienie wszystkich elementów kultury. Często podczas tajskiego masażu wykorzystują oni tradycyjne stroje. Ostatecznie więc wygląda całego procesu to wiele czynników. Opisywanie wyłącznie technik ucisku to ciekawy temat, ale nie jest pełną odpowiedzią na pytanie, jak wygląda masaż tajski.