Jak załatwić plac zabaw?

Jak załatwić plac zabaw?

Jak załatwić plac zabaw? W wielu miejscach w Polsce nie ma miejsca do zabawy dla dzieci – to temat często poruszany w mediach przez niezadowolonych z sytuacji rodziców. Oczywiście największą przeszkodą w tworzeniu nowego placu zabaw jest finansowanie, a place zabaw spełniające wymogi bezpieczeństwa i trwałości mogą być bardzo drogie. Musisz także wziąć pod uwagę koszt utrzymania i utrzymania placu. Jak więc zdobyć pieniądze na tworzenie placu zabaw w mniejszym lub większym mieście?

Inwestycja w założenie wesołego miasteczka czy innego miejsca wypoczynku to realny wydatek, zaczynający się od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Gdy projekt nie ma pieniędzy, zwykle przydają się inne rozwiązania, takie jak: fundusze europejskie, roczne budżety obywatelskie czy dotacje z fundacji firmowych. Jednak największym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniej propozycji lub konkursu grantowego, co nie jest łatwe. Aby przebić się przez labirynt możliwości i znaleźć projekt odpowiadający naszym potrzebom inwestycyjnym, szukanie w Internecie zajmuje co najmniej kilka godzin.

Urządzenia na plac zabaw z atestem

Osiągnięto porozumienie z samorządem i spółdzielniami mieszkaniowymi na budowę placów zabaw na miejskich placach lub podwórkach dla pobliskich dzieci. W ramach budżetu obywatelskiego (zwanego też budżetem partycypacyjnym) mieszkańcy mogą zdecydować, jak rozłożyć określony procent wydatków z budżetu miasta w przyszłym roku. Udział zwykle polega na wyborze najlepszego i najbardziej potrzebnego projektu, ale możesz też zgłosić własne sugestie. Budżet obywatelski odzwierciedla rzeczywiste potrzeby społeczności i cieszy się coraz większą popularnością, a duża część realizowanych w jego ramach projektów dotyczy budowy placów zabaw dla dzieci. Część wsparcia finansowego na budowę placu zabaw mogą przejąć podmioty prywatne. Jeśli sporządzimy listę darczyńców na placu zabaw, możemy zachęcić sponsorów do przekazania darowizn.

Plac zabaw huśtawka zjeżdżalnia

Wbrew pozorom łatwiej jest zorganizować dotacje na budowę placów zabaw na wsi niż w dużych miastach. Wiele programów skierowanych jest do obszarów o określonej liczbie mieszkańców, dzięki czemu łatwiej jest pozyskać środki zewnętrzne na obszarach wiejskich. Może uzyskać fundusze z dotacji unijnych na budowę placów zabaw. Część środków unijnych przeznaczana jest na projekty takie jak budowa czy modernizacja parków rozrywki. Tutaj warunkiem dotacji jest to, że liczba mieszkańców miasta nie może przekroczyć 5000 zł. Wyposażenie placów zabaw można sfinansować z Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a populacja placu zabaw jest tu również bardzo ograniczona, dlatego w takich programach uczestniczy coraz więcej samorządów wiejskich. Nawierzchnia bezpieczna plac zabaw, jak i urządzenia powinny spełniać określone normy dzięki którym dzieci będą w pełni bezpieczne.

 Zobacz koniecznie:

Plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych – dofinansowanie

Jak załatwić plac zabaw?
Jak załatwić plac zabaw?

Producent kompleksowego, bezbarierowego produktu dla osób niepełnosprawnych, jakim jest plac zabaw, używa tego typu nazwy, oferując sprzęt specjalnie zaprojektowany dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Chociaż można ich używać zamiennie, mają różne znaczenia. Plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych to miejsce wyposażone w specjalny sprzęt, zwykle obsługiwane przy pomocy opiekuna i wykorzystywane najczęściej w celach terapeutycznych. Bezbarierowy plac zabaw jest odpowiedni dla każdego, a jego wyposażenie dostosowane jest do potrzeb dzieci o ograniczonej sprawności ruchowej, ale także dla dzieci pełnosprawnych. Kompleksowy plac zabaw to przestrzeń z wyposażeniem przystosowanym dla dzieci niepełnosprawnych oraz wyposażeniem tylko dla dzieci zdrowych. Tego typu place zabaw są dofinansowywane ze środków zarówno krajowych, jak i europejskich.

Regionalne programy

Każda prowincja realizuje odrębny plan regionalny. Wiele z tych działań obejmuje modernizację, przebudowę lub tworzenie placów zabaw oraz inne działania zapewniające rozrywkę rodzinom z dziećmi. Konieczne jest uzyskanie informacji o aktualnie realizowanym planie w swoim województwie, wydział będzie realizował plan oraz jakie dofinansowanie jest możliwe. Zrozumienie terminu składania wniosków jest bardzo ważne, ponieważ terminy różnią się w zależności od prowincji. Warto zadzwonić lub udać się do najbliższego Centrum Informacyjnego Funduszy Europejskich i sprawdzić, czy realizowany plan obejmuje wsparcie w zakresie wyposażenia placów zabaw.

Lokalna Grupa Działania („LGD”) to rodzaj partnerstwa terytorialnego zwykle tworzonego na obszarach wiejskich, które łączy przedstawicieli lokalnych organizacji (z sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego) oraz mieszkańców określonych obszarów określonych przez organizację członkowską. To kolejny sposób na pozyskanie środków finansowych na stworzenie wspaniałego miejsca dla dzieci. Istnieje również możliwość pozyskania środków na place zabaw ze środków miast i gmin, zazwyczaj można z nich pozyskać określoną kwotę na rozwój infrastruktury rozrywkowej czy wsparcie dydaktyczne dla placówek oświatowych.