Jaka witamina D najlepsza dla dzieci?

Jaka witamina D najlepsza dla dzieci?

Nasze pociechy rosną w zawrotnym tempie. Szybko wyrastają z ubranek i tracą mleczne zęby. Jako rodzice staramy się dbać o ich prawidłowy rozwój. Wiemy, jak ważną funkcję spełnia tu profilaktyka. Dzieci wymagają całego kompleksu witamin i minerałów. Dzięki zapewnieniu im potrzebnych składników zyskujemy pewność, że wzrastać będą w zdrowiu. W grupie najważniejszych składników odżywczych znajduje się witamina D. Składnik ten wpływa na tak wiele funkcji życiowych, że nie wolno go bagatelizować. Czytając ten wpis, dowiecie się, na co wpływa witamina D i dlaczego jest tak ważna. Będąc rodzicami, chcecie wiedzieć, jak dostarczyć dzieciom ten jakże istotny z punktu widzenia ludzkiego zdrowia składnik odżywczy. Poznacie podstawowe problemy karmiących matek i sposoby suplementacji witaminy D dzieciom w różnym wieku. Warto tu zostań przez chwilkę, choćby po to, by poznać odpowiedzi na te pytania.

Co warto wiedzieć o witaminie D?

Zacznijmy od funkcji, które spełnia ten niebywale ważny składnik odżywczy. Zażywając witaminę D, wpływamy na zdrowe i mocne kości. W procesie wzrostu i rozwoju młodego organizmu ten czynnik jest niezwykle ważny. Kości stale rosną, pojawia się uzębienie. Warto dbać o te sprawy już na starcie, w młodym wieku. Dlatego będąc rodzicami, powinniśmy zatroszczyć się o dietę bogatą w związki chemiczne, które w trakcie procesów metabolicznych transformują w witaminę D. Produkt końcowy wspomnianej transformacji wzmacnia organizm człowieka. Z punktu widzenia opiekuna takiego malucha warto mieć tę zaletę na uwadze. Układ odpornościowy działa dzięki temu sprawniej, co powoduje, że dziecko rzadziej choruje na różne przypadłości, w tym sezonowe przeziębienia. Kolejną zaletą witaminy D jest przeciwdziałanie cukrzycy typu I i nowotworom. Obie choroby są naprawdę groźne. W dbałości o profilaktykę warto wspomagać organizmy dzieci odpowiednimi suplementami. Według rozmaitych statystyk medycznych wynika, że aż 90% Polaków cierpi na niedobór tego składnika odżywczego. To zatrważające dane i tylko świadomość istoty witaminy D w kombinacji z odpowiedzialnym podejściem przyczyni się do korzystnych zmian tych statystyk. Zapytacie, no dobrze, ale skąd czerpać tę witaminę D? Powszechnie wiadomo, że procesy zachodzące dzięki absorpcji promieni słonecznych wpływają na produkcje witaminy D. Nie żyjemy w strefie tropikalnej, więc tego słoneczka mamy niedobór. Tutaj mamy pod górkę. Wiele składników odżywczych znajdziemy w pożywieniu, a jak jest z witaminą D? Również istnieje szereg produktów spożywczych, w których znajdziemy pokłady tej witaminy. Należą do nich ryby tłuste (śledź, makrela, halibut), grzyby i żółtka jajek. Biorąc pod uwagę, że za 80% zapotrzebowania na witaminę D odpowiada właśnie słońce, skazani jesteśmy na wzbogacanie diety odpowiednimi suplementami. Na potrzeby artykułu skupimy się na suplementach odpowiednich dla dzieci.

Poważny problem karmiących matek

Karmiące matki również mogą cierpieć na niedobory witaminy D. Spoglądając na statystyki przedstawione powyżej, to niemal pewne, że je mają. Jak powinny zatroszczyć się o maluszka? Pierwszym krokiem, którego zalecamy poczynić, jest udanie się na właściwego lekarza rodzinnego i wykonanie badań morfologicznych. Na podstawie ich wyników będzie wiadomo czy matka ma odpowiednią ilość tej substancji odżywczej, czy nie. Wówczas lekarz może zalecić odpowiednią suplementację, dla zwiększenia poziomu tej substancji odżywczej. To jednak nie koniec problemów związanych z dostarczaniem witaminy D niemowlęciu. Istnieje równie poważny problem, którego nie da się przeskoczyć. Jest nim niemożność spożycia jednorazowo odpowiedniej ilości pokarmu, a przez to wchłonięcia wymaganej porcji witaminy D przez niemowlaka. Warto wziąć tę kwestię pod uwagę i pójść z dzieckiem do lekarza. Procedura działania będzie podobna, co w przypadku karmiącej matki. Po pobraniu krwi niemowlaka i na podstawie ich wyników, ale także wzrostu, masy ciała dziecka i jego wieku, lekarz wypisze receptę na odpowiednią dawkę suplementu diety zawierającego ten jakże wymagany składnik. Prawdopodobnie ów suplement będzie w formie kropelek. Jest to wygodna i nieinwazyjna forma dostarczeniu witaminy D spełniającej zapotrzebowanie na ten składnik niemowlęciu. Sposób podania nie wywoła też żadnych problemów. Warto, jest jednak trzymać się kurczowo zaleceń lekarza wobec dziennej porcji podawanej maluszkowi.

Dzieci w różnym wieku i polecane metody suplementacji

Zapotrzebowanie na witaminę D wzrasta wraz z wiekiem dziecka. W szczególności tyczy się to dzieci w wieku dojrzewania. Jak zapewnić im odpowiednią dawkę tej substancji odżywczej? Sposób działania jest ten sam, co w przypadku karmiących piersią matek i niemowlaków. Warto umówić się na wizytę w przychodni i wykonać badania krwi dzieci. Lekarz rodzinny, po analizie wyników, ale także masy ciała, wzrostu dzieci i ich wieku zaleci odpowiednie dawki preparatów zawierających witaminę D. W kontekście sposobu suplementacji, możliwości jest kilka. Żaden z nich nie jest inwazyjny dla dzieci, o ile będą się trzymać zaleceń lekarza. W aptekach nabędziecie witaminę D w formie kropelek (które również mogą zażywać starsze dzieci), tabletek (witamina D oraz zestawy wielowitaminowe, w których witamina D jest jednym z wielu składników) oraz legendarnego już tranu. Tran z rybiej wątroby jest naprawdę skuteczną formą suplementacji. Doceniali go nasi rodzice, pamiętamy ten niesympatyczny w smaku preparat, ale cenimy za skuteczność. Dzięki niemu nasze organizmy kształtowały się prawidłowo. I tego samego życząc naszym dzieciom, podawajmy im tran.