Jakie laptopy do pracy wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Zakup laptopa do pracy nie zawsze jest kwestią prostą. Przed podjęciem właściwej decyzji warto zatem zadać sobie kilka – w miarę prostych – pytań, które pozwolą na kupno modelu, jaki będzie w pełni odpowiadał naszym potrzebom. W szczególności jest to ważne w momencie, kiedy posiadamy ograniczony budżet. Wówczas należy na samym początku zdefiniować swoje możliwości.

Po pierwsze: gdzie będę korzystać z laptopa?

Laptopy do pracy mają to do siebie, że mogą w przeważającej części czasu leżeć na biurku, bądź też towarzyszyć nam niemal w każdej podróży. Podstawową więc kwestią jest to, gdzie będziemy z niego korzystać. Osoby szukające modeli raczej do stacjonarnej pracy, z całą pewnością powinny zwrócić uwagę na sprzęt z ekranem o przekątnej 15,6 cali. Wszystko dlatego, że taka przekątna gwarantuje bardzo wysoki komfort użytkowania. Laptopy te jednak posiadają ważną wadę – dużą wagę, która może okazać się sporym problemem w podróżach i pracy zdalnej.

Osoby więc, które znajdują się w ciągłych rozjazdach, z całą pewnością powinny zakupić laptopy bardziej poręczne, z przekątną ekranu 14 cali. Mniejszy wyświetlacz oraz obudowa przekładają się na to, że dane modele są także lżejsze i ważą niewiele około 1,5 kilograma.

Oprócz tego, zdarza się także, iż wielu ludzi korzysta z laptopów zupełnie jak ze stacjonarnych i odłączają je od gniazdka sporadycznie. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia z ekranem około 17,3 cala. Takie modele posiadają silne podzespoły oraz wydajne procesory, a nawet karty graficzne pozwalające na odpalenie na nich wymagających gier. Wówczas koszt laptopów tego typu waha się w okolicach 4 tysięcy złotych.

Po drugie: wydajność laptopów

Laptopy do pracy bardzo często powinny służyć do odpalania odpowiednich programów. W takim wypadku bardzo ważne jest to, by dany model był przygotowany na każde zadanie. Jeśli planujemy otwierać na nich programy między innymi do obróbki wideo, grafiki czy tworzyć projekty 3D, musimy zwrócić uwagę na wydajność procesora oraz wysokiej jakości karty graficzne.

Po trzecie: ergonomia przede wszystkim

laptopy

 Równie ważna – co ciekawe – okazać się może ergonomia laptopów. Co to oznacza? Otóż, chodzi o to, by model był zaprojektowany w taki sposób by minimalizować negatywny wpływ na zdrowie jego właściciela. Musi także dobrze komponować się z otoczeniem oraz charakterem pracy. Dziennikarze bowiem z całą pewnością wybiorą modele z większymi  i bardziej wygodniejszymi przyciskami, które zwiększą komfort pisania, a księgowi będą wybierać klawiatury z blokami numerycznymi. Oprócz tego, ważny jest touchpad i jego jakość. Musi ona gwarantować precyzyjność ruchów i kontroli nad kursorem. Kolejną, równie istotną kwestią jest szybkość nagrzewania i system chłodzenia laptopów. Nieodpowiedniej jakości chłodzenie przyczynia się do głośności buczenia, a to z kolei może irytować i przeszkadzać w pracy. Warto zatem wybierać laptopy do pracy, które charakteryzują się ergonomicznością.

Po czwarte: funkcjonalność w warunkach biurowych

W pracy biurowej niezwykle ważną kwestią jest również wygodna klawiatura i wspomniany już touchpad. Mimo to, w wielu sytuacjach może zdarzyć się, że niezbędne będzie korzystanie z tradycyjnej myszki lub dobrego gładzika. W takim wypadku warto kupić laptopa, który będzie z nimi kompatybilny. Co więcej, istotne jest też rozmieszczenie portów, do których istnieje możliwość podłączenia do nich między innymi skanera, drukarki, kabla sieciowego, dysku zewnętrznego i tym podobne. Nie powinny one kolidować ze sobą nawet po podłączeniu wszystkich możliwych urządzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór modelu, który posiada gniazda LAN, VGA, DisplayPort czy HDMI i inne na tylnej krawędzi laptopa.

W niektórych wypadkach warto rozważyć zakup model urządzenia, który pozwala na zakodowanie go w stacji dokującej. Jest to urządzenie, które rozszerza możliwości dostępnych portów, nie tylko wcześniej wspomnianych, ale również takich jak między innymi duża klawiatura, myszka i tak dalej. Ponadto, należy szczególną uwagę zwrócić na złącze USB. Zdecydowana większość laptopów posiada złącza w standardzie 3.0, ale niektóre najnowsze maszyny mają porty 3.1 drugiej generacji lub Thunderbolt 3. Te z kolei w znaczący sposób są w stanie przyspieszyć komunikację pomiędzy innymi urządzeniami.

Po piąte: obsługa różnych programów

Wspomniano już wcześniej o obsłudze różnych programów przez laptopy, w zależności od specyfiki pracy. Warto jednak wspomnieć także o tym, by dany model obsługiwał najważniejsze programy do codziennej, standardowej pracy, takie jak najpopularniejsze przeglądarki internetowe lub systemy typu Office. Wbrew pozorom, jeśli mamy taką możliwość, nie warto od razu porywać się na o wiele droższe laptopy od Apple. Wcześniej należy rozeznać się pod względem tego, czego będziemy używać w trakcie wykonywania swoich zadań w pracy. iOS bowiem nie obsługuje tych samych podstawowych programów, co systemy Windows. To z kolei może okazać się poważnym problemem w późniejszych obowiązkach.