Czas na samorozwój

Wszystkie formy rozwoju stają się aktualnie coraz popularniejsze. Nawet osoby, które mówią o tym, że trzeba się rozwijać, są bardzo popularne. Studia podyplomowe, szkolenia, nauka domowa, czy każda inna ścieżka rozwoju, to po prostu krok do przodu, by zdobywać nowe osiągnięcia i być atrakcyjnym na rynku pracy.

Kto powinien się rozwijać?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie wcale zaskakująca, tylko prosta. Rozwijać mają się wszyscy. Niezależnie od tego, w jakim ktoś jest wieku, jakie ma umiejętności, czy też jaką szkołę skończył, to powinien stawiać na rozwój. Człowiek, ucząc się i nabywając nowe umiejętności, utrzymuje swoje ciało na wysokim poziomie i zarówno jego mięśnie, jak i mózg, cały czas są bardzo aktywne. Im więcej ktoś się uczy, im większe wymagania przed sobą stawia, oczywiście w granicach rozsądku, tym łatwiej będzie mu w przyszłości.

Jeśli chodzi o rozwój intelektualny, to warto wiedzieć, że mózg jest jak mięsień. Należy go ćwiczyć i poddawać testom, aby działał on coraz sprawniej. Jest to chyba dość łatwe do zauważenia, choć zajmuje trochę czasu. Osoby, które dużo się uczą i niekoniecznie się do tego zmuszają, lecz po prostu robią to dla przyjemności, zdobywają wiedzę znacznie szybciej, niż osoby, które uczą się rzadko i ze złym nastawieniem.

Jednak zmuszanie się do nauki i przypadkowe wybieranie kierunków na studiach podyplomowych, czy też wybieranie przypadkowych szkoleń, nie jest dobre. Najlepiej jest mieć jakąś motywację do tego, by się rozwijać i stosować ją jako podstawę i powód do tego, by się starać. Dlatego też warto się rozwijać, gdy:

  • Miało się przerwę w pracy, lub dłuższy czas było się nieobecnym w branży – choć nie są to tak często spotykane sytuacje, to jednak są osoby, które borykają się z problemem wrócenia do pracy i dawnych zadań, które nie były przez długi czas wykonywane. Po czasie pewna wiedza i różne umiejętności zanikają, a przez to nie można wykonywać zadań na najwyższym poziomie.
  • Ktoś czuje się wypalony zawodowo i potrzebuje przebranżowienia – lata pracy na jednym stanowisku potrafią być męczące i stresujące. Wszystko to może po pewnym czasie doprowadzić nawet do depresji. Dlatego dobrze jest zmienić w takiej sytuacji zawód. Dobrym wyjściem będzie wybranie się na studia podyplomowe i zdobycie potwierdzenia nowych umiejętności.
  • Gdy ktoś czuje potrzebę zdobycia wiedzy – są osoby, które mają świadomość, że wiedza na dane tematy cały czas się powiększa. Wiele branż szybko się rozwija i powstają nowe specjalizacje, które wymagają poszerzenia swoich kompetencji. Dlatego też warto, chociaż co jakiś czas dowiedzieć się, czy może nie będzie trzeba nieco zaktualizować poziomu swojej wiedzy. Są zawody, takie jak na przykład prawnik, które wymagają tego, by cały czas uaktualniać poziom swojej wiedzy.
  • Ktoś chce się stać specjalistą w swojej dziedzinie – posiadanie wykształcenia w danej branży i pracowanie w niej, nawet przed długi okres, wcale nie oznacza, że jest się specjalistą. Dlatego warto wybrać się na studia podyplomowe, czy też kursy doszkalające, na których można zdobyć wiedzę specjalistyczną na konkretny temat. W ten sposób zawęża się obszar swojej pracy, lecz ma się lepszą pozycję na rynku pracy.

Jak widać, jest wiele sytuacji i powodów do tego, by się rozwijać. Każdy powinien to zrozumieć i zrobić coś dla siebie. Jeśli ktoś nie chce kiedyś zostać przywitany wypowiedzeniem z pracy, ponieważ po prostu jego kwalifikacje już są nieaktualne, to powinien stawiać na rozwój.

Czy podnoszenie kwalifikacji, to tylko zdobywanie wiedzy i umiejętności?

studia podyplomowe

Studia podyplomowe, czytanie książek, chodzenie na spotkania, a więc po prostu zdobywanie nowych kwalifikacji, każdemu raczej kojarzy się z nudną edukacją. Jednak tak nie jest. Nauka, szczególnie w większych grupach, to nie tylko wkuwanie formułek na pamięć. To również możliwość praktycznego wykorzystania swojej wiedzy.

Na różnych wyjazdach edukacyjnych można również spotkać wiele ciekawych osób. Osoby, które potrafią wykorzystywać sytuacje, w której się znaleźli, potrafią w trakcie takiej grupowej nauki znaleźć nowe kontakty biznesowe, czy też pracę na etat. Wystarczy tylko chcieć, trochę obserwować i nauczyć się dobrej komunikacji. Warto pokazywać się z najlepszej strony, ponieważ tylko wtedy jest szansa na to, że zostanie się zauważonym przez osobę, która może pomóc w osiągnięciu lepszych zarobków, lepszego stanowiska itd.

Wszelkie spotkania edukacyjne, to także możliwość poprawienia swoich umiejętności kontaktowania się z ludźmi i zdobycia nowych cech charakteru. Czasem ćwiczenie własnego charakteru z obcymi osobami jest łatwiejsze niż ze znajomymi.

Warto się rozwijać

Jeśli ktoś planuje wybrać się na studia podyplomowe, kursy ze sprzedaży, szkolenia językowe i tak dalej, to niech długo się nie zastanawia, tylko podejmuje dobrą decyzję i po prostu się rozwija. To wyjdzie tylko na dobre.