Jak dokonać pomiarów w celu zawieszenia rolet w oknie?

Jak dokonać pomiarów w celu zawieszenia rolet w oknie?

Bez względu na to, czy montujemy rolety okienne wewnętrzne, czy zewnętrzne, należy najpierw dokładnie wymierzyć ich rozmiary. Żeby rolety okienne właściwie spełniały swoją funkcję, muszą być idealnie dopasowane do okna. Nie trudno przeoczyć jakieś istotne czynniki, decydujące o tym, czy rolety zawisną w odpowiedni sposób na oknie.

Nieodzowne akcesoria do mierzenia rolet

Aby odpowiednio dokonać pomiarów okna, należy przygotować odpowiednie narzędzia. Wystarczy skorzystać z przyrządów, które zawsze znajdują się w skrzynce z narzędziami, potrzebne będą między innymi:
– metrówka zwijana odpowiedniej długości, najlepiej pięciometrowa,
– jeżeli ściany domu są ocieplone, niezbędny będzie ostro zakończony przedmiot – szpikulec,
– długopis i kartka papieru do zapisania wszystkich parametrów.

Pomiary okna w celu montażu rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne można zamontować w dwojaki sposób, na murze albo w środku wnęki okiennej. Zamontowanie rolet zewnętrznych we wnęce okiennej może przysparzać problemów, ponieważ ściany w tym miejscu zazwyczaj posiadają jakieś nierówności, w konsekwencji rolety nie będą przylegać szczelnie. Należy wówczas wykonać dodatkowe prace i wyrównać ścianę, ewentualnie zastanowić się nad innym sposobem montowania rolet zewnętrznych. Montaż na murze często okazuje się rozwiązaniem mniej problemowym.

Dokonywanie pomiarów pod rolety okienne montowane we wnęce trzeba wykonać bardzo drobiazgowo. Mierzymy dokładnie szerokość wnęki na górze i na dole okna, a także wysokość z lewej i z prawej strony. W sytuacji, gdy mierzymy wymiary na murze, należy wymierzyć szerokość i wysokość wnęki okiennej, umożliwi to odpowiednie dobranie skrzynki na rolety zewnętrzne. Jeśli występują nierówności trzeba przyjąć mniejszy wymiar. Trzeba także oznaczyć, z jakiego materiału wykonane są ściany i nadproża okna. Jeżeli ściany posiadają ocieplenie po zewnętrznej stronie, trzeba zmierzyć jego grubość wcześniej przygotowanym szpikulcem. Szpikulcem zdejmujemy wymiary po obu stronach okna, a także w nadprożu i węgarku. Nakłucia wykonujemy w różnych miejscach, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę obecność warstw kleju i pustek powietrznych, które występują w izolacji ściany. W dalszej kolejności trzeba dokonać pomiarów wnęki, jej szerokości i wysokości, do wymiarów rolet zewnętrznych należy dodać grubość izolacji cieplnej węglarka. Samodzielne wykonanie pomiarów nie jest trudne, ale najlepiej wykonać je w obecności dwóch osób, aby zrobić to dokładnie.

Mierzenie okna pod montaż rolet wewnętrznych wolnowiszących

Bez względu na to, czy wybraliśmy żaluzje aluminiowe, czy drewniane żaluzje dobrze jest upewnić się wcześniej, czy będziemy w stanie zawiesić je w oknie. Mamy do wyboru montaż do ściany, ramy okna lub sufitu. Przy tradycyjnym montażu nad wnęką okienną trzeba dodać do szerokości okna od 10 do 20 cm. Długość żaluzji aluminiowych powinna być dłuższa przynajmniej 10 cm od długości wnęki okiennej. Jeśli dokonujemy montażu do sufitu, wymiarów szerokości rolety na okna dokonujemy w taki sam sposób, ale jej wysokość odmierzamy od miejsca na suficie, gdzie ma być zamocowana do miejsca, w którym kończy się parapet. W przypadku, gdy mocujemy drewniane żaluzje na ramie okiennej, wymiary żaluzji, czyli ich szerokość i wysokość są takie same jak szerokość i wysokość szyby mierzone razem z listwami przyszybowymi.

Pomiary pod montowanie rolety w kasecie z prowadnicami lub bez

Rolety na okna zamontowane w kasecie okiennej nadają całości elegancki wygląd i zapobiegają kurzeniu się rolet plisowanych. W tym wypadku pomiar zaczynamy od długości szyby mierzonej jednocześnie z listwami przyszybowymi. Jeśli długość wynosi do 150 cm, można wtedy zastosować opcję uniwersalną, w przypadku, gdy ten wymiar jest wyższy, należy dokonać wyboru opcji typowej dla okien balkonowych. Nie można także zapomnieć o prowadnicach bocznych, które zapobiegają przemieszczaniu się rolet okiennych w momencie, gdy okno jest otwarte.

Mierzenie okien pod montaż okien dzień noc

Zaczynamy od mierzenia szerokości szyby, do uzyskanych wymiarów dodajemy od 3 do 5 cm. Uzyskany parametr jest jednocześnie szerokością rolet okiennych, które chcemy zamontować. Długość rolet powinna odpowiadać długości całego okna razem z jego ramą. Montaż rolet dzień noc zaczynamy od ustalenia miejsca położenia mechanizmu łańcuszkowego. Najbardziej komfortowe jego położenie jest wówczas, kiedy znajduje się naprzeciwko klamki. W dalszej kolejności mechanizm należy włożyć w końcówkę rury nawojowe, z przeciwnej strony rurę należy zatkać. Całość trzeba wsunąć w uchwyty, a potem w haki i zamontować na uchylonej ramie okna. W przypadku rolet okiennych mini do systemu montażowego dodawana jest żyłka zapobiegająca odchylaniu się rolet od ramy okiennej w przypadku gdy chcemy otworzyć okno.

Jeśli montujemy rolety okienne dzień noc, musimy wywinąć rolety i obciążyć je od dołu. Sposób takiego montażu jest bezinwazyjny, ale rolety na okna typu dzień noc można także zamontować w wariancie ściennym. Do rolet okiennych zazwyczaj dołączona jest czytelna instrukcja obsługi, wystarczy wykonywać jej polecenia krok po kroku, aby rolety zawiesić prawidłowo.