Klimatyzacja

Klimatyzacja

Klimatyzacja do mieszkania – jak wybrać? Praca systemu klimatyzacji ma na celu stabilizację mikroklimatu pomieszczenia, co osiąga się poprzez kontrolę takich parametrów jak temperatura i wilgotność. Czyste, chłodne, optymalnie nawilżone powietrze to główny warunek prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Należy zapewnić prawidłową temperaturę zarówno w domu, jak i w miejscu pracy, zwłaszcza jeśli dana osoba przebywa w obszarach o zanieczyszczonym powietrzu przekraczającym ustalone normy. Ogólnie rzecz biorąc, mechanizm klimatyzacji w pomieszczeniu łączy w sobie szereg operacji, które normalizują warunki, oczyszczają powietrze i regulują przepływ powietrza w zamkniętym pomieszczeniu.

Od czego zależy wybór odpowiedniej klimatyzacji?

Istnieje kilka klasyfikacji, według których można podzielić różne systemy. Najczęściej dotyczy to parametrów takich jak: moc, rodzaj klimatyzatora, przeznaczenie i funkcjonalność. Zmienne te wpływają na wybór konkretnego urządzenia, w zależności od celów, jakie stawia sobie kupujący. Instalacje systemów klimatyzacji domowych są najczęściej niewielkich rozmiarów i mają małą moc, dlatego nadają się do mieszkania lub do biura. Klimatyzacja może być wyposażona w dodatkowe udogodnienia takie jak: filtry i systemy oczyszczania, wentylacja powietrza, regulatory osuszania i nawilżania, sterowanie kierunkiem przepływu powietrza. Niezależnie od zawartości, systemy klimatyzacyjne zazwyczaj składają się z jednej lub dwóch jednostek, które nie tylko pasują do wnętrza, ale mogą je również uzupełniać. 

Klimatyzacja do mieszkania

Klimatyzacja
Klimatyzacja

Stopień zanieczyszczenia powietrza w miastach rośnie. Do znanego już kurzu i spalin dodano hałas a jedynym ratunkiem okazuje się maksymalna izolacja mieszkania. W tej chwili jedyną dostępną metodą ochrony przestrzeni życiowej przed zanieczyszczeniami są hermetyczne okna. Ale oczywiście przebywanie w nie wentylowanym pomieszczeniu przez długi czas jest niemożliwe, a nawet szkodliwe dla zdrowia. Dlatego systemy klimatyzacji już dawno przeszły z luksusu do kategorii niezbędnych.

Aby wydawanie pieniędzy nie okazało się bezcelowe, do wyboru systemu należy podchodzić odpowiedzialnie. Odpowiednio dobrany sprzęt zapewni przyjemny klimat w pokoju i chroni organizm przed szkodliwymi wpływami zewnętrznymi. Kupując klimatyzator, zdecydowanie powinieneś zasięgnąć porady profesjonalistów zajmujących się sprzedażą, montażem i serwisem takich urządzeń.

Szukasz klimatyzacji do mieszkania rozważ następujące systemy:

  • Klimatyzator kanałowy to kompaktowy system typu split, który może jednocześnie chłodzić powietrze w całym pomieszczeniu. Mają na celu nie tyle regulowanie temperatury, ale wentylację całego pomieszczenia poprzez stały dopływ czystego powietrza. Jedynym niuansem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie tego systemu, jest obecność sufitów podwieszanych, w których montowane i ukrywane są rury i kanały powietrzne.  
  • Klimatyzator ścienny to kolejny system split składający się z dwóch jednostek, z których jedna zawiera skraplacz, a druga parownik. Łączą w sobie szereg zalet. Po pierwsze, cena takiego sprzętu jest znacznie niższa niż w przypadku innych systemów. Po drugie takie urządzenia są bardzo wydajne i łatwe w obsłudze. Po trzecie, montaż klimatyzacji zajmuje mało czasu. Wybór tego systemu jest odpowiedni dla rodzin, w których rodzice i dzieci potrzebują różnych warunków w swoich pokojach.
  • System klimatyzacji multi-split będzie najlepszym rozwiązaniem dla mieszkania wielopokojowego, ponieważ pozwoli zarówno ogrzać, jak i schłodzić powietrze, nawilżyć je lub osuszyć. W zależności od konkretnego modelu, jedno urządzenie może pokryć jednocześnie potrzeby wszystkich pomieszczeń, co z pewnością pozwoli zaoszczędzić miejsce i pieniądze. Co więcej, kilka jednostek wewnętrznych jest podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej, a elewacja budynku nie będzie wyglądać na przeciążoną. Specjaliści sprzedający systemy klimatyzacji opracowują indywidualny projekt, uwzględniający początkowe parametry i wymagania klienta.     

Jaką klimatyzację wybrać do pokoju?

Najprostszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na normalizację mikroklimatu w mieszkaniu jest klimatyzacja jednego z pokoi, w którym spędza się większość czasu. Doskonałym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu split. To dwie połączone ze sobą jednostki, z których jedna jest montowana bezpośrednio w pomieszczeniu (na ścianie lub suficie), a druga na zewnątrz, od strony ulicy na ścianie lub na dachu. Między sobą bloki są połączone ukrytymi rurkami. Do komfortowej pracy kompresor znajduje się w jednostce zewnętrznej, co pozwala na przeniesienie źródła największego hałasu z samego pokoju na zewnątrz.

Należy wziąć pod uwagę cechy pomieszczenia, w którym planowany jest montaż klimatyzacji. Np. instalując klimatyzator w salonie ważne jest, aby dobrać go w taki sposób, aby pasował do wystroju, a pomieszczenie wyglądało atrakcyjnie od strony estetycznej. Istnieje możliwość zakupu klimatyzatora z panelem dekoracyjnym w dowolnej formie, z możliwością zamiany na drugi. Klimatyzacja pokoju dziecięcego to kluczowy moment. Klimatyzatory inwerterowe wyróżnia możliwość płynnego obniżania temperatury w pokoju, co jest bezpieczne dla zdrowia dziecka. 

Aby zorganizować klimatyzację w pomieszczeniu, oprócz powierzchni, należy wziąć pod uwagę obecność w niej dodatkowego wyposażenia, z którego emanuje ciepło, takiego jak komputer czy kuchenka mikrofalowa. Od specjalisty sprzedającego systemy klimatyzacji można uzyskać informacje o niezawodności, wydajności, poziomie hałasu klimatyzatora oraz cechach jego pracy, a także zamówić klimatyzację do pomieszczenia.