Kosmetolog a kosmetyczka: jakie są różnice w kompetencjach?

Zabiegi kosmetyczne

W salonach kosmetycznych pracują i kosmetolodzy, i kosmetyczki. Niby nazwa dotyczy tego samego zawodu, jednak są między nimi zasadnicze różnice. Na czym polegają i u kogo oraz, jakie zabiegi kosmetyczne można wykonać?

Po pierwsze: edukacja

Główna różnica między zawodem kosmetologa a kosmetyczki polega na systemie nauczania. I tak zawód kosmetyczki uzyskuje się po 2 latach nauki w studium kosmetycznym. Ukończenie studium gwarantuje tytuł technika usług kosmetycznych. Przez dwa lata uczniowie poznają podstawowe zagadnienia z zakresu zdrowia oraz budowy człowieka. Uczą się między innymi anatomii, fizjoterapii, dermatologii, chemii kosmetycznej, higieny, dietetyki oraz mają zajęcia praktyczne z kosmetologii. Kosmetolog natomiast kształci się na uczelni wyższej, uzyskując tytuł magistra kosmetologii.  Oprócz podstawowych zagadnień, o jakich uczą się uczestnicy studium kosmetycznego, studenci kierunków kosmetologicznych poznają zasady biochemii, toksykologii, immunologii, histologii, masażu, onkologii, chirurgii plastycznej, farmakologii. Uczą się także języków obcych. Dzięki takiemu zakresowi nauki kosmetolog dokładniej jest przygotowany jest do wykonywania zawodu i teoretycznie i praktycznie. Studia są 5- letnie. Dodatkowo student musi odbyć praktyki zawodowe na koniec każdego semestru studiów wyższych. Jest to forma egzaminu praktycznego.

Zabiegi kosmetyczne
Najlepsze zabiegi kosmetyczne

Po drugie: wykonywanie zabiegów kosmetycznych

Jakie zabiegi kosmetyczne może wykonywać kosmetolog, a jakie kosmetyczka? Odpowiedź jest prosta, mimo, że budzi wiele kontrowersji.

Technik kosmetyczny – kosmetyczka, która skończyła 2-letnie studium może przeprowadzać podstawowe zabiegi. Są to zabiegi bez przerwania ciągłości naskórka. Praca kosmetyczki ukierunkowana jest więc przede wszystkim na dwa rodzaje działań. Wykonuje ona zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, skupia się na poprawie stanu skóry klienta wykonując między innymi masaże, oczyszczanie, nawilżanie, zabiegi liftingujące, zabiegi uszczelniające naczynka, tzw. „pajączki”. Upiększanie ciała to zabiegi, które mają wpływ na wygląd i samopoczucie klienta. Jest to makijaż, przedłużanie rzęs, przedłużanie paznokci, manicure, pedicure, piercing, makijaż permanentny itd. Ostatnio jeszcze pojawiły się zabiegi z zakresu bezinwazyjnego modelowania sylwetki. Jest to wyszczuplanie przy zastosowaniu specjalnych urządzeń. Oprócz wykorzystywania urządzeń wyszczuplających, kosmetyczna stosuje masaże manualne, drenujące, które działają miejscowo w określonych partiach ciała, lub na całe ciało, ale w miejscach, gdzie jest zgromadzona tkanka tłuszczowa.

Ponadto, oprócz zabiegów, do zadań kosmetyczki należy rozmowa z klientem. Podczas wywiadu określa ona jego potrzeby i udziela porad, dobiera zabiegi oraz kosmetyki. Dodatkowo kosmetyczka powinna potrafić określić ewentualne schorzenia dermatologiczne i inne, które wymagają absolutnej konsultacji z lekarzem.

 

Kosmetolog, czyli magister kosmetologii wykonuje zdecydowanie szerszy zakres usług. Zalicza się do niego między innymi pedicure, skomplikowane masaże ciała, zabiegi odmładzania skóry wykorzystujące np. działanie lasera. Kosmetolog, wykonujący dany zabieg z użyciem nowoczesnego urządzenia, powinien  przejść szkolenie z zakresu jego działania i przeprowadzania samego zabiegu. Kosmetolog wykonuje zabiegi kosmetyczne zgodnie ze sztuką i w bardzo wysokim standardzie. Stosuje w tym wykonywanie bardziej zaawansowanych zabiegów profilaktycznych i pielęgnacyjnych. Wykonuje zabiegi, które wspomagają leczenie dermatologiczne, chirurgiczne. To po prostu zabiegi, które uznawane są bardziej inwazyjne, a nawet pochodzące z pogranicza medycyny estetycznej. Kosmetolog może np. zajmować się wypełnianiem zmarszczek, usuwaniem niewielkich znamion, czy leczeniem cellulitu. W zakres zadań wykonywanych przez kosmetologa, wchodzi również doradztwo w zakresie pielęgnacji ciała. Kosmetolog doradza w sprawie stosowania specjalistycznych kosmetyków, a także preparatów.  Może być pracownikiem i doradcą firm kosmetycznych. Zabiegi kosmetyczne inwazyjne, które odbywają się na poziomie skóry właściwej jak również i tkanki podskórnej przeznaczone są dla lekarzy medycyny estetycznej lub dermatologów, a kosmetolog może je wykonywać tylko przy współpracy z lekarzem.

 

Warto jednak pamiętać, że tak kosmetolog jak i kosmetyczka to osoby, które zajmują się specyficznym klientem, klientem, którego interesuje poprawienie swojej urody i dobrego samopoczucia tak fizycznego jak i psychicznego. Musi więc wykazywać się oprócz sprawdzonej wiedzy – teoretycznej i praktycznej – umiejętności kontaktowania się z klientem – dużym poczuciem estetyki. Musi być czysta i schludna. Kosmetolog i kosmetyczka powinni dobrać właściwe zabiegi odpowiednie dla konkretnej cery danej . Muszą wiedzieć, w jaki sposób zastosować i jakie konkretne substancje aktywne będą odpowiednie w jej pielęgnacji. Kosmetyczka i kosmetolog mają obowiązek dbać o siebie. Te zawody to przykład tego jak powinny dbać o siebie inne osoby. Dlatego kosmetyczka i kosmetolog muszą czuć się dobrze we własnym ciele. Muszą też być w odpowiedniej formie fizycznej.