Palenie fajki wodnej

fajka wodna

Wzrost zainteresowania fajką wodną nieustannie rośnie. Konsumentami tego produktu są zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież. Opinie na temat fajki wodnej, a przede wszystkim jej oddziaływania na zdrowie są różne. Czy bongo może stać się alternatywą dla papierosów?

Skąd się to wzięło?

fajka wodna

Fajka wodna coraz częściej staje się nieodłącznym elementem przyjacielskich spotkań lub różnego rodzaju imprez. Żeby się w nią zaopatrzyć, można na przykład odwiedzić sklep z bongo, których na terenie naszego kraju nie brakuje. Skąd wziął się pomysł na stosowanie tego rodzaju fajki?

Fajki wodne swoje korzenie mają w Indiach. Później zostały natomiast przejęte przez Arabów, stając się elementem ich kultury. Niektóre źródła informują również o tym, że fajki wodne mogą posiadać korzenie perskie lub afrykańskie. Badania wykazują jednak, że urządzenie to zostało wynalezione w kilku miejscach na ziemi. Dla różnych kultur stało się oczywiste, że wdychanie schłodzonego dymu, filtrowanego przy pomocy wody, może być przyjemniejsze niż w przypadku jego gorącego odpowiednika.

Pierwsza fajka wodna mogła powstać w Indiach. Miała jednak bardzo prymitywną budowę i niczym nie przypominała tego, co oferują dzisiejsze sklepy z bongo. W późniejszym okresie stała się popularna w Iranie, skąd rozpowszechniła się na całą kulturę arabską. Zyskanie tak ogromnej popularności na całym świecie, fajki wodne zawdzięczają głównie Turkom.

Budowa i zasada działania fajki wodnej

Istnieją różne rodzaje fajek wodnych, jednak zasadniczo każda z nich powinna składać się z kilku podstawowych elementów. Jednym z jej elementów jest dzban, który najczęściej wykonany jest ze szkła, choć zdarzają się także dzbany miedziane lub ceramiczne. Do dzbana nalewana jest woda. Kolejnym elementem składowym jest metalowa rura nakładana na naczynie. Odpowiada ona za dopływ powietrza i przepływ dymu. Fajka wodna posiada również elastyczny wąż z ustnikiem, za pomocą którego zaciąga się dymem.

Aby móc palić fajkę wodną, należy na początku zapoznać się z procedurą. Informacji na temat właściwego korzystania z fajki, można szukać w internecie lub też bezpośrednio w sklepie z bongo.

Pierwszym krokiem jest zawsze napełnienie szklanego naczynia wodą. Otwór zamykany jest za pomocą metalowej rurki, która jednak powinna być zanurzona w wodzie. Kolejnym krokiem jest natomiast wsunięcie węża w odpowiednio przygotowane miejsce. Bardzo ważne jest to, by wszystkie otwory były szczelne. Gwarantuje to wówczas prawidłowy przepływ powietrza.

Palenie fajki wodnej w Polsce

W naszym kraju moda na palenie fajki wodnej również w dalszym ciągu się rozwija. Można dokonać ich zakupu na przykład za pomocą dedykowanych im stron internetowych. Szeroką ofertę posiadają również sklepy z bongo. W tych drugich mamy możliwość sprawdzenia towaru w sposób namacalny, skonsultowania swoich oczekiwań z pracownikiem, a nawet spróbowania przed podjęciem decyzji o zakupie.

Zwolennicy i przeciwnicy

Zwolennicy fajki wodnej są zdania, że podczas jej palenia styka się z mniejszą ilością substancji smolistych. Dzięki temu, że dym zostaje schłodzony w wodzie, staje się mniej drażniący od tego pochodzącego na przykład z papierosów. Woda, która jest wykorzystywana w procesie palenia, pełni funkcję filtru. Ma to zatrzymywać produkty uboczne spalanego tytoniu. Wszystko to sprawia, że walory smakowe są lepsze niż w przypadku palenia klasycznych papierosów. Nie odczuwa się również drażniącego dymu, co sprawia wrażenie tego, że fajka wodna jest po prostu zdrowsza.

Sklepy z bongo raczej nie przekazują klientom informacji na temat szkodliwego wpływu fajek wodnych na organizm. Badacze twierdzą jednak, że fajki wodne mogę nieść ze sobą większe zagrożenie dla organizmu człowieka, aniżeli palenie papierosów. Według ich opinii podczas palenia za pomocą fajki wodnej, do organizmu może dostać się nawet pięciokrotnie więcej niebezpiecznych substancji niż podczas wypalenia papierosa. Skutkować może to między innymi rakiem płuc oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo, podobnie jak ma to miejsce w przypadku papierosów, wdychana nikotyna może uzależniać.

Przyszłość sklepów z bongo

Sklepy z bongo z uwagi na duże zainteresowanie różnego rodzaju fajkami wodnymi i akcesoriami do nich z pewnością będą miały przed sobą świetlaną przyszłość. Moda na palenie fajek wodnych w dalszym ciągu jeszcze się rozwija. Większość osób traktuje to przede wszystkim jako możliwość miłego spędzenia czasu w gronie bliskich osób lub zrelaksowania się po ciężkim dniu pracy. W krajach zachodnich palenie fajki wodnej oprócz formy rozrywki, stanowi nawet pewną formę rytuału.

Mimo wszystko podobnie jak przy stosowaniu każdego rodzaju używek, należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Nie ulega bowiem wątpliwości, że palenie fajki wodnej w dużych ilościach może skutkować negatywnymi następstwami. Dlatego też zdecydowanie lepiej jest skorzystać z tej możliwości przy szczególnych okazjach, niż wprowadzać to do codziennego harmonogramu dnia. Nasze zdrowie z pewnością wiele na tym zyska.

Vaprizery

Co raz bardziej popularne stają się vaporizery do suszu, które genialnie nadają się do inhalacji dla palaczy. Większość vaporyzatorów ma regulator temperatury, więc  każdy palacz może regulować sobie temperaturę według swoich upodobań.