Ubezpieczenia OC i wszystko, co musimy o nich wiedzieć

Ubezpieczenie OC jest czymś, co w naszym kraju jest czymś obligatoryjnym, skierowanym do posiadaczy dowolnych pojazdów mechanicznych. Nie bez powodu jest czymś, co kojarzy się przede wszystkim z samochodami – ubezpieczenie to musi posiadać każdy, bez żadnego wyjątku. Kiedy jeszcze obowiązują ubezpieczenia OC i w jakich sytuacjach okaże się dla nas przydatne?

Co to tak właściwie jest OC?

Poruszając tak naprawdę  dość ciężki temat, jakim są ubezpieczenia OC należy przede wszystkim wyjaśnić, czym one są. OC to skrót odnoszący się do odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to zapewnia odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kierowcę pojazdu innym osobom. Mowa tutaj nie tylko o szkodach związanych z autem poszkodowanego, ale również i zdrowiem jego i innych osób w danym momencie przebywających w pojeździe, ale też zniszczeniami innego mienia.

Ubezpieczenia OC nie powinniśmy więc traktować jako nieprzyjemnego przymusu i czegoś, co co roku pobiera niebotyczne sumy z naszego konta bankowego (w większości przypadków pobiera się automatycznie), a raczej jako naszego sprzymierzeńca – jeżeli bowiem przydarzy nam się wypadek to możemy mieć pewność, że nie będziemy musieli ponosić żadnych kosztów ściśle z nim związanych. Niezależnie od tego, czy będziemy jego sprawcami, czy też poszkodowanymi. To świetna opcja – zwłaszcza, że w przypadku uszczerbku na zdrowiu osób trzecich kwoty odszkodowania potrafią być liczone w setkach tysięcy złotych.

Komu należy się odszkodowanie z ubezpieczenia OC?

Odszkodowanie pochodzące z ubezpieczenia OC należy się wszystkim osobom, które w wyniku wypadku, kolizji albo też innego zdarzenia drogowego poniosły dowolne straty (materialne lub zdrowotne), przy czym zadośćuczynienie za nie pobierane jest z polisy osoby, która do tego wypadku doprowadziła. W skrócie więc to wszystko ujmując, odszkodowanie należy się:

  • właścicielowi pojazdu, który w wyniku zdarzenia drogowego został uszkodzony,
  • każdej osobie poszkodowanej w wypadku – niezależnie od tego, czy kierowała ona pojazdem, czy była pasażerem, czy nawet występowała w zdarzeniu jako przechodzień;
  • każdej osobie, która spotkała się ze stratami dowolnej natury – może to być chociażby właściciel ogrodzenia, które w wyniku wypadku zostało uszkodzone.

Istnieje limit związany z maksymalną wysokością odszkodowania, jakie można wypłacić z polisy OC. Są to tak zwane sumy gwarancyjne, które w przypadku szkód osobowych (na przykład ze zdrowiem) mogą wynosić maksymalnie 5,21 mln euro (około 22,5 mln złotych), a w przypadku szkód majątkowych (na przykład związanych z uszkodzeniem auta) – 1,05 mln euro (około 4,5 mln złotych).

Sprawdź koniecznie:

Kiedy nie dostaniemy odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego?

Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe zawsze będzie się starało nie wypłaci nam odszkodowania, a właściwie odmówić pokrycia kosztów z polisy. Zdarza się i tak, że choć pokryje szkody związane ze spowodowanym przez nas wypadkiem, będzie się domagało od sprawcy spłaty – albo całościowej, albo też częściowej. Dzieje się to jednak tylko w wybranych przypadkach, w których będzie miało ku temu podstawy. Mowa między innymi o zdarzeniach, w których:

  • sprawca był pod wpływem alkoholu, narkotyków lub środków odurzających i zostało to udowodnione przez policję, która przybyła na miejsce wypadku;
  • sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, w związku z tym niemożliwe było sporządzenie dokumentacji ściśle z nim związanej na miejscu owego zdarzenia;
  • sprawca nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem – tyczy się to również osób, które posiadają prawo jazdy, które z kolei nie obejmuje pojazdu, którym kierował; nie tyczy się to jednak używania pojazdu celem ratowania ludzkiego życia lub mienia – jeżeli więc kobieta sprawcy jest w ciąży, wciąż jest on chroniony przez polisę,
  • sprawca doprowadził do zdarzenia drogowego umyślnie – to znaczy, że nie powstało one wskutek przypadku lub też zaniedbania, a z premedytacją i świadomością popełnianych przez siebie czynów;
  • kolizja odbyła się poza granicami Unii Europejskiej, bez tak zwanej Zielonej Karty – nie ma tutaj znaczenia rodzaj kolizji ani też to, kto był jej sprawcą;
  • wypadek doprowadził do szkody środowiskowej – chodzi tutaj na przykład o uderzenie w cysternę z paliwem, która w efekcie wypadku się przewróciła, a paliwo z której zostało wylane.

Automatyczne odnawianie się ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC, którego jesteśmy posiadamy odnawia się automatycznie do czasu, kiedy nie wypowiemy umowy z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Wyjątkiem jest polisa dotycząca samochodu kupionego jako używany – wtedy będziemy musieli założyć nową.

Podsumowanie

Choć każdy z nas ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, to do nas tak naprawdę należy wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, któremu będziemy za nie płacić. Sama obligatoryjność tego ubezpieczenia nie jest też bezpodstawna – samo w sobie jest świetnym zabezpieczeniem finansowym w przypadku wypadków, zarówno tych wynikających z naszej winy, jak i tych, na które nie mogliśmy mieć żadnego wpływu. Warto o tym wiedzieć i być w pełni świadomym tego, za co się płaci (oraz tego, że tak naprawdę warto to robić).