Co to jest szkoła językowa

Co to jest szkoła językowa

W dobie globalnej wioski świat skurczył się do wielkości łupiny orzecha. Po roku 2004, gdy Polska wkroczyła do Unii Europejskiej, nastąpił masowy napływ pracowników z kraju do takich państw jak Niemcy i Wielka Brytania. Pojawiło się wiele międzynarodowych koncernów, gdzie cechą szczególną jest środowisko międzynarodowe. Brak możliwości dogadania się ze współpracownikami, kontrahentami oraz ze zwykłymi ludźmi, z którymi przychodzi nam się zetknąć, będąc już na obczyźnie, sprawia, że często stawiamy na kursy językowe. Czym są szkoły językowe i co one oferują klientom? Ile zapłacimy za naukę języka? Które szkoły językowe są najlepsze i jak podejść do ich wyboru? Komu dedykowane są szkoły językowe? Zapraszamy do lektury!

Jak scharakteryzować szkoły językowe?

 Zatrzymajmy się na suchej charakterystyce szkół językowych. Są to instytucje oferujące naukę języka obcego. Gwarantują kursantom opanowanie danego języka w stopniu podstawowym, średnio-zaawansowanym i zaawansowanym. Są dobrym rozwiązaniem dla uczniów szkół średnich, którzy planują zaliczyć preferowany język obcy na wyższym poziomie oraz dla pracowników, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą poza granicami kraju. Swoistym lingua franca w nowoczesnym świecie jest język angielski, lecz zainteresowani wybrać mogą różne inne języki. Próbując podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe, warto, jest rozważyć wybór szkół języków obcych. Gwarantują nam nie tylko punkt więcej do CV, ale też niezbędną umiejętność potrzebną na rynku pracy.

Standardowe ceny kursów językowych

 Ceny kursów językowych są naprawdę różne i zależą w dużym stopniu od reputacji danej szkoły. O wiele więcej wydamy na naukę języka obcego w renomowanej szkole amerykańskiej, gdzie zajęcia prowadzone są po angielsku, niż w przypadku lokalnej szkoły językowej. Instytucje takie oferują również branżowe kursy języka obcego. Myśląc o rozwoju kariery w ramach zagranicznej organizacji, warto, jest postawić na naukę języka niemieckiego dla firm. Zapisując się na takie szkolenie, powinniśmy uszykować w zanadrzu określone środki finansowe. Koszt jednego roku nauki wyniesie w tym przypadku około 2300zł. Czy cena wspomnianego kursu mocno odbiega od standardowych, najczęściej spotykanych cen w Polsce? Otóż nie. Śledząc cennik szkół językowych, dowiemy się, że przeciętna stawka za roczny kurs języka obcego waha się w granicach od 2000 do 3000zł. Cena też jest zależna od tego, na jakim etapie znajomości danego języka jesteśmy i co chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam jedynie na komunikatywnej znajomości np. języka angielskiego, to wystarczy na przyuczenie na poziomie podstawowym. Wiedza wyciągnięta z takiego kursu pozwoli nam rozumieć obcojęzycznego rozmówcę i w miarę swobodnie z nim rozmawiać. W przypadku, gdy nasze wymagania względem znajomości języka są wyższe, musimy rozplanować naukę na kilka lat, tak by po ukończonym cyklu zdobyć umiejętności językowe na poziomie advanced. To oczywiście przekłada się na pełny kosztorys takiej nauki.

Różnorodność kursów

 Uniwersalizm dzisiejszego świata bazuje nie tylko na zachodniej kulturze amerykańskiej, ale i na operowaniu językiem uznawanym wszem wobec za swoiste lingua franca. Warto szlifować język angielski już od lat najmłodszych. Młody człowiek szybciej przyswaja wiedzę i nowe umiejętności. Wiele szkół językowych oferuje bardzo ciekawie ułożone kursy angielskiego dla dzieci. Kując żelazo, póki gorące, zwiększamy szansę na lepszą znajomość języka u dziecka, co zaprocentuje w przyszłości. W zglobalizowanym społeczeństwie i w systemie gospodarczym, w którym wszystkie naczynia są połączone, znajomość języka obcego jest praktycznie obligatoryjna. Nawet pracownicy wykonujący proste prace magazynowe i produkcyjne stykają się z narodowościowo zróżnicowanym środowiskiem. Warunkiem udanej współpracy jest zdolność znalezienia wspólnego języka, a ułatwiają to zróżnicowane szkoły językowe dla dorosłych. Wiele firm o określonej renomie nawiązuje współpracę ze szkołami językowymi i organizuje kursy dla swoich pracowników. Wspomnieliśmy również o branżowych szkoleniach językowych. Takie kursy dedykowane są osobom, które znają już w stopniu zadowalającym dany język obcy, lecz chcieliby liznąć branżowego słownictwa i poprawnych zwrotów. W ofertach dobrych szkół języków obcych znajdziemy na przykład Business English.

Bogata oferta i świetny poziom

 Wybór szkół językowych zależy od nas samych. Sami musimy wiedzieć, co nas interesuje i jaki efekt zamierzamy uzyskać. Jeśli nie zależy nam na opanowaniu języka na poziomie zaawansowanym, warto wybrać ofertę pierwszej lepszej szkoły językowej. Nie wydamy wówczas zbyt wiele pieniędzy. Sytuacja gruntownie się zmienia, gdy podnosimy kwalifikację i chcemy znaleźć się w międzynarodowym środowisku zawodowym. Wówczas wybór ofert uwzględniających szkolenia z branżowego języka obcego jest obligatoryjny. Wyższy poziom umiejętności lingwistycznych oferują nam różnorodne zagraniczne instytucje. Zajęcia i materiały są w języku obcym i musimy posiadać jakąś bazę językową, na której budować będziemy swoje umiejętności. Kolejną kwestią są okazje, o której szkoły językowe informują potencjalnych klientów na łamach blogów firmowych i w obrębie mediów społecznościowych. Owymi okazjami są promocje, które minimalizują ceny kursów. Grzechem nie skorzystać z promocji i nie zaoszczędzić tym samym pieniędzy. Jeśli chcemy wybrać bardzo dobrą szkołę językową, wybierajmy sprawdzone “marki” i określonej reputacji wśród słuchaczy. Nie bez znaczenia są lektorzy języków obcych, którzy prowadzą takie kursy. Warto zasięgnąć informacji na temat ich kwalifikacji i umiejętności. Na ogół absolwenci takich kursów dzielą się wrażeniami z samych kursów i opiniami na temat prowadzących oraz jakości szkolenia. Warto z tego skorzystać.