Jak dochodzi do uzależnienia – najważniejsze informacje

Jak dochodzi do uzależnienia - najważniejsze informacje

Jak dochodzi do uzależnienia – najważniejsze informacje. Uzależnienie jest problemem zdrowotnych zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej. Uzależnić się można praktycznie od wszystkiego. Dlatego tak ważna jest kontrola nad swoim zachowaniem, jak również nad stosowaniem różnorodnych substancji odurzających. Uzależnienie dotyka wiele osób, niezależnie od płci, wieku, czy też pochodzenia. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu informację odnośnie tego, jak dochodzi do uzależnienia.

Z jakiego powodu ludzie się uzależniają?

Ostatnio przeprowadzono badania, z których jasno wynika, że rozwój uzależnienia jest uwarunkowany ze związkiem specyficznych cech osobowości. Otóż, najbardziej podatne na uzależnienie są takie osoby, które wykazują się nadmierną wrażliwością społeczną, jak również takie, które charakteryzują się brakiem pewności siebie. Dzieje się tak, ponieważ osoba, która jest z natury nieśmiała decyduje się na zażycie środków odurzających, aby w ten sposób dodać sobie odwagi i motywacji do określonego działania. Jednakże, inną bardzo istotną kwestią jest również czynnik genetyczny. Udowodniono, że osoba, które rodzic był uzależniony np. od alkoholu, jest o wiele bardziej podatna na takie samo uzależnienie, niż osoba, które rodzic był zdrowy. Do innego z czynników zalicza się również kwestię społeczną. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że osoba, która przebywa w otoczeniu ludzi lubiących się bawić i zażywających różne substancje, jest o wiele bardziej narażona na uzależnienie, niż osoba, która w takim środowisku nie przebywa. Podjęte leczenie uzależnień w wczesnej fazie daje gwarancję szybszego powrotu do zdrowia. Ośrodki do walki z uzależnieniami są w różnych miejscach w Polsce. W związku z tym z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Jakimi cechami uzależniającymi cechują się substancje psychoaktywne?

Jeżeli chodzi o cechy uzależniające substancji psychoaktywnych to należy tutaj wymienić przede wszystkim takie kwestie jak: wpływanie na różnorodne procesy fizjologiczne, wywieranie dużego wpływu na komórki układu nerwowego, wchodzenie w interakcje z naturalnymi neuroprzekaźnikami, jak również  doprowadzanie do zmian nastroju i zachowania.

Jak wygląda droga do uzależnienia?

Jak dochodzi do uzależnienia - najważniejsze informacjeDroga do uzależnienia w każdym przypadku wygląda bardzo podobnie. Otóż, na samym początku uzależnienie rozpoczyna się do towarzyskiego sięgania po substancję odurzające, aby poprawić sobie nastrój i lepiej bawić się w gronie znajomych. Takie okazjonalne sięganie po używki bardzo szybko przeradza się w uzależnienie, ponieważ odczuwamy chęć stałego uczucia euforii i pewności siebie, które gwarantuje zażywanie substancji odurzających. Osoba, która jest uzależniona w początkowym stadium choroby ma mylne przeświadczenie, że w każdym momencie jest w stanie zrezygnować z zażywania substancji niedozwolonych. Natomiast w rzeczywistości wcale tak nie jest. Osoby uzależnione nie są w stanie odróżnić życia realnego, od fikcji, która wytworzyła się poprzez zażywanie środków odurzających. Środki te przyczyniają się do tego, że uzależniony bardzo często traci swoją pracę, zrywa kontakty z najbliższymi, jak również miewa problemy z prawem. Dlatego, w przypadku wystąpienia uzależnienia niezwykle istotne jest to, aby terapia leczenia uzależnień została wdrożona w jak najszybszym tempie. Ośrodek leczenia i terapii uzależnień dostosowuje indywidualny plan leczenia w stosunku do każdej osoby. W taki sposób, aby był on jak najbardziej skuteczny.

Zamknięty ośrodek odwykowy

Ośrodki odwykowe zamknięte są najskuteczniejszą metodą w walce z uzależnieniem. Każdy pacjent, który przebywa w takiej placówce ma całodobowy dostęp do profesjonalne opieki medycznej, psychologicznej oraz terapeutycznej. Innym, ważnym czynnikiem, dla którego pobyt w takim miejscu skutecznie wpływa na proces leczenia jest to, że osoba uzależniona jest odizolowana od swojego otoczenia, które mogłoby w sposób destrukcyjny wpływać na wyzdrowienie. Najwięcej osób przebywających w zamkniętych ośrodkach odwykowych znajduje się tak z powodu uzależnienia od narkotyków i alkoholu. Natomiast miejsca takie świadczą pomoc również w przypadku innych uzależnień, do których można zaliczyć np. uzależnienie od hazardu.

Uzależnienie, a przymus stosowania substancji odurzających

Jak już powyżej zostało wspomniane – wraz z upływem czasu, poszukiwanie przyjemnego odczucia zamienia się w bezwarunkowy przymus stosowania substancji odurzających. Osoba uzależniona nie jest w jakikolwiek sposób w stanie kontrolować takiego przymusu i zrobi wszystko, aby zaspokoić swoje pragnienie, np. w postaci zażycia kolejnej dawki narkotyku, bądź spożycia alkoholu. Gdy tego nie dokona to samopoczucie takiej osoby znacząco się obniży. Potrzeba poprawy takie stanu będzie sprawą nadrzędną. Dlatego w większości przypadków, gdy osoby uzależnione nie mają więcej funduszy finansowych na zaspokojenie swoich potrzeb, są w stanie dokonywać różnorodnych kradzieży. A takie zachowanie prędzej, czy później będzie skutkowało problemami z prawem. Dlatego warto nie dopuszczać do takiej sytuacji i jak najszybciej zgłosić się na leczenie.