Jak wygląda praca – pomoc drogowa?

Jak wygląda praca - pomoc drogowa?

Nie bez powodu praca w pomocy drogowej cieszy się coraz większą popularnością. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że rośnie liczba samochodów poruszających się po drogach. W konsekwencji prawdopodobieństwo awarii czy też wypadku zwiększa się, a dla nas jest to większa ilość pracy- smutne, ale prawdziwe. Praca w pomocy drogowej- na czym polega? Z czym wiąże się praca w pomocy drogowej? Z jakimi niebezpieczeństwami musimy się liczyć? Czy praca w trudnych warunkach jest uciążliwa? Jakie uprawnienia okażą się niezbędne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Praca w pomocy drogowej – na czym polega?

Zanim rozpoczniemy dywagacje na temat pomocy drogowej, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, na czym tak właściwie polega praca w pomocy drogowej i dlaczego jest tak chętnie wybierana przez osoby młode. Okazuje się, że jednym z najważniejszych zadań podczas pomocy drogowej jest oczywiście transport pojazdów, które to uległy awarii lub na skutek nieprzyjemnego zdarzenia zostały uszkodzone w wypadku, przez co dalsza podróż nie jest możliwa. Praca w pomocy drogowej charakteryzuje się tym, że musimy być w stałej gotowości i dyspozycyjności, bowiem do nieprzyjemnych incydentów może dochodzić niemalże 24 godziny na dobę. Jednakże profesjonalna pomoc drogowa zajmuje się także nieco innymi kwestiami, jak chociażby dostarczaniem paliwa czy też wymianą kół na naszej trasie. Czy wiedza z zakresu mechaniki samochodowej jest wymagana? Nie, jednakże może okazać się dość poważnym atutem w firmie, która świadczy pomoc drogową. Jak powszechnie wiadomo, nie wszystkie awarie wymagają transportu samochodu do danego warsztatu. Wiele problemów możemy wyeliminować na bieżąco, dzięki czemu kierowca będzie mógł jedynie z opóźnieniem wyruszyć w dalszą podróż, co nie spowoduje ogromnych konsekwencji.

Z czym wiąże się praca w pomocy drogowej?

Nie trzeba być specjalistą, aby móc stwierdzić, że najtrudniejsze w branży drogowej są początki. Zarówno awarie, jak i niebezpieczne wypadki mogą zdarzyć się zarówno w nocy, jak i w dzień, co jest spowodowane tym, że możliwe jest podróżowanie czterokołowcem 24 godziny na dobę. Oczywiście nasza firma może postawić tylko na określoną liczbę godzin, jednakże specjaliści twierdzą, że najwięcej zarobić można właśnie podczas nocnych wezwań, a także podczas trwania świąt. To właśnie dlatego kwestia dyspozycyjności ma tak duże znaczenie. Wraz z tym, jak rozwijamy naszą firmę, będziemy mogli zatrudniać pracowników, co umożliwia stworzenie skutecznego i wydajnego systemy zmianowego. Warto inwestować w rozwijanie floty pojazdów. Jako właściciele pomocy drogowej powinniśmy dążyć do tego, aby naszym obowiązkiem było jedynie nadzorowanie firmy. Pomoc drogowa przeznaczona jest dla osób, które uwielbiają poruszać się pojazdami. Jednakże warto wykazywać się niektórymi cechami charakteru, jak chociażby odpornością na stres czy też opanowaniem. Do wezwania możemy ruszyć nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, bowiem właśnie wtedy dochodzi od wielu nieprzyjemnych i niebezpiecznych incydentów.

Z jakimi niebezpieczeństwami musimy się liczyć?

Pracując w pomocy drogowej musimy liczyć się z tym, że spotykamy się z różnymi niebezpieczeństwami. Sama jazda po drodze może okazać się ryzykowna. Często mamy kontakt ze stalowymi linami, które są dość mocno napięte. Niejednokrotnie dochodzi do incydentów, w których konieczne jest przenoszenie kilku ton samochodów. Jednocześnie poruszamy się po śliskiej rampie lawety, co może doprowadzić do naszego upadku. Praca na takim stanowisku wiąże się z zachowaniem szczególnej ostrożności, o czym warto pamiętać. Należy posiadać silne nerwy, a także szybko organizować swoją pracę przy jednoczesnym zachowaniu BHP.

Czy praca w trudnych warunkach jest uciążliwa?

Nie da się ukryć, że liczba wezwań pomocy drogowej zwiększa się, kiedy warunki na drodze nie są sprzyjające. Przykładem może być deszcz, śliska nawierzchnia, mgła, opady śniegu, a nawet noc. Dlatego też jeśli zdecydowalibyśmy się na pracę w tej branży musimy brać to pod uwagę. My również będziemy musieli przemieszczać się na miejsce zdarzenia niezależnie od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz. Tego typu praca to konieczność bycia gotowym na wezwania niezależnie od pory dnia. Dlatego też warto wcześniej zastanowić się nad tym, czy jest to praca właśnie dla nas.

Jakie uprawnienia okażą się niezbędne?

W zależności od tego, na jaki model lawety się zdecydujemy, kierowca każdorazowo musi posiadać prawo jazdy kategorii B lub C. W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się duże lawety, które wiążą się z tym, że bez licencji kat. C nie jesteśmy w stanie ruszyć z miejsca. Lawety niekiedy dysponują specjalistycznymi urządzeniami- kierowca musi potrafić się nimi obsługiwać. Przykładem mogą być wyciągarki linowe, rampa automatyczna, najazdy, stateczniki boczne.