Czujniki mikrofalowe zastosowanie

Czujniki mikrofalowe zastosowanie

Czujniki mikrofalowe zastosowanie – czujniki ruchu stosowane są w różnorodnych gałęziach przemysłu, ale spotyka się je także w domowych gospodarstwach. Co warto mieć na uwadze, jeśli chodzi o czujniki ruchu korzystające z mikrofal, czyli inaczej czujników mikrofalowych? Gdzie się je najczęściej stosuje? Na te pytania, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Czujniki mikrofalowe – na jakiej zasadzie działają? 

W przeciwieństwie do PIRa czujniki mikrofalowe są aktywnym elementem. Znaczy to, iż celem ustalenia, czy odbył się ruch w danym obszarze, wysyłają one w eter sygnał o wysokiej częstotliwości. Elektromagnetyczna fala odbija się od różnorodnych elementów i po części wraca do czujnika. Jeśli w polu widzenia czujki znajdzie się ruszający się obiekt, sygnał powrotny zostanie zniekształcony, zmianie ulegnie częstotliwość, zmieni się też przesunięcie w fazie emitowanej fali (jeżeli nie wiemy, co do końca to znaczy, nie powinniśmy się przejmować, zakodujmy sobie po prostu, iż sygnał będzie odmienny). 

Czujniki mikrofalowe zastosowanie
Czujniki mikrofalowe zastosowanie

Jeżeli zniekształcenia będą nazbyt duże, czujnik uzna, iż w jego pobliżu, coś albo ktoś się porusza. No właśnie, może i czujnik nie opiera się na wykryciu ciepła, dzięki temu nie wykrywa ruchu, którym jest faktycznie ogrzane powietrze wydostające się z wentylacyjnej kratki, z drugiej jednakże strony, wykryje każdorazowy ruch, nawet ten nieorganiczny (niepochodzący od żywej istoty). Może to być powodem powstania fałszywego alarmu (przykładowo falowanie/drganie rolet w przypadku uchylonego okna). Pół biedy, jeżeli wyłącznie zapalimy czujnikiem światło (chociaż i to może być denerwujące), jeżeli zaś stosujemy taką czujkę w alarmowym systemie, nieodpowiednio ją spozycjonujemy i ustawimy zasięg, alarmowy system przyprawić nas może o zawał serca.

Następną kwestią jest opcja wykrycia ruchu przez drzwi, cienkie ściany albo innego rodzaju niewielkie przeszkody. Jeżeli ustawimy oczywiście właściwe wzmocnienie. Możemy to we własnej aplikacji wykorzystać i zaświecić światło, kiedy tylko ktoś podejdzie do drzwi, a nie czekać aż je otworzy i będzie stać naprzeciwko czujnika.

Teoretycznym minusem tego rodzaju czujników bateryjnie zasilanych jest działanie w czasowych interwałach (celem oszczędzania żywotności posiadanej baterii), co może mieć wpływ na skuteczność wykrycia ruchu. Najlepiej wybrać czujnik zasilany przewodowo, gdzie takiego problemu nie można zaobserwować.

Mikrofalowe detektory ruchu funkcjonują najlepiej, jeżeli obiekt będzie się w ich stronę poruszał albo od nich oddalał. Ruch wzdłuż czujnika przynosi najgorsze efekty w detekcji. W wypadku detektorów PIR będzie zupełnie na odwrót.

 

Mikrofalowy detektor ruchu – plusy i minusy

Jakie są zalety mikrofalowego detektora?

  • uniwersalność użycia i spory wybór produktów (detektory mikrofalowe wykorzystuje się w logistyce, transporcie i przemyśle, w systemach monitoringu, nie tylko firmowych, ale również prywatnych),
  • szeroki zakres działania – detektory tego typu mają opcję rozpoznawania ruchu także za małymi przeszkodami, urządzenia te wyróżniają się również szerokim kątem wykrywania. Najczęściej dostępna jest też opcja regulowania obszaru wykrywania,
  • skuteczność pracy bez względu na warunki w otoczeniu (odporność na zmienne warunki atmosferyczne).

Za minus mikrofalowych czujników uznać można opcję istnienia zakłóceń spowodowanych przez innego typu urządzenia, tym bardziej te, które emitują także elektromagnetyczne fale (przykład stanowi tutaj smartfon, telewizor czy kuchenka mikrofalowa). Jednakże, żeby zakłócić istotnie funkcjonowanie detektora, takich urządzeń musiałoby być naprawdę sporo, w dosyć bliskiej odległości. W większości sytuacji (na przykład w domu) detektory mikrofalowe działają bez zarzutu. Wadą będzie także większy (w porównaniu z czujnikami na podczerwień) pobór mocy. Rekompensatą jest jednakże opcja pracy w obszernym polu wykrywania, jak i rozpoznawanie ruchu nieożywionych przedmiotów. 

Sporo urządzeń ma w ofercie możliwość regulowania aspektów takich jak regulacja pola detekcji, czasu załączenia się odbiornika, dzięki czemu sprawdzają się w różnych rodzajach pomieszczeń oraz przestrzeni przydomowych.

Mikrofalowe detektory ruchu – gdzie się je używa?

Mikrofalowe detektory https://www.ot1.pl/bariera-mikrofalowa-niezawodna-ochrona/ ruchu mają niezwykle szerokie zastosowanie. Kiedy używa się ich najczęściej? Przede wszystkim urządzenia te stosuje się w przemyśle, między innymi w roli części produkcyjnych linii. Umożliwiają one także prowadzenie różnorodnych rodzajów pomiarów przy współpracy z miernikami.

Wykorzystuje się je także w systemach bezpieczeństwa, przede wszystkim w antywłamaniowych systemach. W wypadku wykrycia obecności detektory ruchu przekazują wówczas informacje do alarmowej centrali, która będzie wszczynać alarm i może także poinformować właściwe służby, jak i właściciela na temat wykrycia obecności.

Ponadto mikrofalowe detektory ruchu mogą być używane celem wykrycia ruchu na klatce schodowej, korytarzu oraz wykrycia otwarcia drzwi, okien. Takie czujniki pozwalają także na prowadzenie pomiarów prędkości, przykładowo zmierzą one ruch aut.