Kiedy warto sięgnąć po OCP przewoźnika? Garść porad i wskazówek

Kiedy warto sięgnąć po OCP przewoźnika? Garść porad i wskazówek

Kiedy warto sięgnąć po OCP przewoźnika? Garść porad i wskazówek: ubezpieczenia OC dla przewoźnika, w skrócie OCP dla przewoźnika, to ubezpieczenie dobrowolne przeznaczone dla firm transportowych, które chciałyby zabezpieczyć przewożone przez siebie materiały. W przypadku jakiegokolwiek wypadku skutkującego zniszczeniem lub utratą cennych przedmiotów, straty są pokrywane przez firmę ubezpieczeniową. Kiedy warto sięgnąć po OCP przewoźnika? Wszystkie ważne informacje na ten temat znajdziesz w poniższym poradniku. 

OCP przewoźnika – definicja pojęcia

Ubezpieczenie OCP przewoźnika drogowego, w skrócie OCP to jeden z najpopularniejszych rodzajów ubezpieczeń wśród firm transportowych w Polsce. Mimo tego, iż popularność tej polisy jest spora, to w dalszym ciągu są osoby, które nie do końca wiedzą, czym jest ta polisa oraz jaki zakres ochrony zapewnia jej wykupienie. Z tego powodu przygotowaliśmy ten artykuł. Dla kogo jest to ubezpieczenie? Jaki zakres oferuje? Czy jest obowiązkowe? Spieszymy z odpowiedzią. OCP przewoźnika to ubezpieczenie, które ma na celu zapewnienie ochrony wszystkim materiałom przewożonym w ramach transportu krajowego bądź międzynarodowego. Gdyby doszło do jakiegokolwiek wypadku powodującego utratę wartości materialnej przez przewożone towary, firma ubezpieczeniowa pokryje wszystkie koszty i wypłaci odszkodowania (do określonego pułapu kwotowego). 

Zobacz również:

Co jest przedmiotem OCP przewoźnika?

Kiedy warto sięgnąć po OCP przewoźnika? Garść porad i wskazówek
Kiedy warto sięgnąć po OCP przewoźnika? Garść porad i wskazówek

Przedmiot ubezpieczenia OCP przewoźnika to ubezpieczenie mienia w transporcie a także odpowiedzialność cywilna za wszystkie szkody, które powstają od chwili przyjęcia przesyłki towarowej aż do chwili, gdy zostanie ona przekazana do rąk własnych odbiorcy. Firma ubezpieczeniowa oferująca OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ odpowiada za wszystkie szkody rzeczowe, które polegałyby na uszkodzeniu, utracie lub ubytku przesyłki a także wszelkie szkody finansowe, które powstałyby przez opóźnienie w dostawie zamówionych towarów. O tych zasadach mówią artykuły 80-83 Ustawy Prawo Przewozowe. Kiedy ubezpieczyciel wypłaca należne odszkodowanie? Wtedy, gdy uszkodzenie bądź utrata towaru czy szkody materialne zostały spowodowane z winy przewoźnika.

Warto wiedzieć o tym, że firma ubezpieczeniowa nie będzie ponosiła odpowiedzialności finansowej za taką stratę wartości materialnej towarów, która jest spowodowana przez inne przyczyny. Obecnie nie istnieje obowiązek wykupowania ubezpieczenia OCP przewoźnika – zarówno w transporcie o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym. Firmy przewozowe mogą dołączać do takiej formy ubezpieczenia w sposób całkowicie dobrowolny. Mimo tego, iż ta forma ubezpieczenia nie jest obowiązkowa, to na jej wykupienie i tak decyduje się zdecydowana większość firm transportowych. Jest to spowodowane przede wszystkim oczekiwaniami ich klientów a także chęcią zabezpieczenia firmy na okoliczność różnych wypadków. Mało którą firmę stać na to, aby z własnej kieszeni pokrywać różnorodne straty związane z wypadkami drogowymi. Skorzystanie z takiego ubezpieczenia OCP dla przewoźnika naprawdę się opłaca, ponieważ wszystkie straty są ponoszone przez firmę ubezpieczeniową, która wszystkim uprawnionym i pokrzywdzonym podmiotom wypłaca należne odszkodowania.  

Zakres terytorialny ubezpieczenia OCP przewoźnika 

Istnieją dwie możliwości na zakres terytorialny oferowanego OCP przewoźnika. To, na które zdecyduje się dana firma transportowa, powinno zależeć przede wszystkim od tego, czy realizuje ona transport wyłącznie na terenie naszego kraju, czy też w Europie i innych krajach świata. Zakres terytorialny obejmujące tylko granice Polski sprawia, że OCP przewoźnika będzie zdecydowanie tańsze.

Kupując ubezpieczenia przewoźnika z ochroną zakresu terytorialnego na cały świat, musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia zdecydowanie wyższej opłaty. Aby dokładnie określić, która z dostępnych polis będzie nam potrzebna, warto szczególną uwagę zwracać na treści zamieszczone w liście przewozowym. W przypadku, gdy miejscem załadunku oraz rozładunku jest Polska, wtedy będzie nam potrzebny wyłącznie zakres terytorialny na poziomie Polski. Z kolei, gdy list przewozowy pochodzi z Polski, ale jest kierowany do innego kraju, wtedy należy bezwzględnie skorzystać z OCP przewoźnika na ruch międzynarodowy. Pamiętając o wszystkich powyżej opisanych zasadach z pewnością uda nam się znaleźć takie OCP przewoźnika, które w pełni będzie odpowiadało naszym potrzebom i oczekiwaniom oraz uda nam się je zakupić w możliwie najniższej cenie. 

Dlaczego opłaca się zainwestować w OCP przewoźnika 

Wszyscy przewoźnicy zgodnie z obowiązującymi przepisami są zobowiązani do tego, aby pokrywać wszelkie ewentualne straty w towarze, który przewozili. Jeśli przewoźnik ma wykupione ubezpieczenie OCP, wtedy straty są spłacane właśnie z tego ubezpieczenia. OCP przewoźnika to specjalny typ polisy, który ma na celu zaspokojenie potrzeb firm przewozowych chcących uzyskać niezbędną pomoc finansową na okoliczność straty bądź uszkodzenia towarów. Fakt posiadania OCP przewoźnika zdecydowanie zwiększa poziom wiarygodności takiej firmy nie tylko w oczach jej klientów, ale również konkurencji.