Przyłbice podologiczne – jaką wybrać?

Przyłbice podologiczne – jaką wybrać?

Zadaniem podologa jest profesjonalna opieka podologiczną, która przyniesie za sobą określony efekt, przestrzegając przy tym podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny. Jednym z elementów odzieży ochronnej, który pomaga zapewnić wysoki poziom ochrony, jest przyłbica. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając przyłbicę podologiczną.

W zawodzie podologa występują różne zagrożenia, przed którymi należy się skutecznie chronić. Przyłbica pełni funkcję ochronną zarówno twarzy, jak i oczu podczas wykonywania różnych zabiegów podologicznych, w tym przede wszystkim pedicure. Strefa ta jest osłaniana przed pyłkami i zanieczyszczeniami, które wydobywają się spod frezów. Nie da się ukryć, że przyłbica w dużym stopniu ułatwia pracę podczas zabiegu pedicure, ale nie tylko. Jednocześnie ogranicza rozprzestrzenianie wydostających się z dróg oddechowych chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy okazji w pewnym stopniu chroni przed tymi, które już unoszą się w powietrzu.

Przyłbice ochronne – podstawowe informacje

W pracy podologa odpowiednio dobrana przyłbica podologiczna ma niebagatelne znaczenie. Podczas wykonywania niektórych zabiegów jest wręcz niezbędna, biorąc pod uwagę wysokie ryzyko kontaktu z płynami i cząsteczkami.

Czym się charakteryzuje przyłbica?

Typowa przyłbica ochronna wyposażona jest w przezroczystą, wymienną szybę wykonaną z odpornego na uszkodzenia tworzywa oraz opaskę umożliwiającą jej założenie. Do produkcji przyłbic wykorzystywane są różne rodzaje materiałów, w tym przede wszystkim:

  • poliwęglan – jeden z najczęściej stosowanych materiałów, gwarantuje wysoką jakość optyczną;
  • propionian – podobnie jak poliwęglan zapewnia wysoką jakość optyczną, dzięki której zmniejsza się zmęczenie oczu, wynikające z długiego noszenia osłony twarzy;
  • octan – zapewnia najlepszą klarowność;
  • polichlorek winylu;
  • glikol politereftalanu etylenu (PETG) – cechuje się największą ekonomicznością.

Przyłbica może być pokryta specjalnymi powłokami, które mają nadać jej właściwości przeciwodblaskowe, antystatyczne i przeciwmgielne, ochronić przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV) i zagwarantować odporność na uszkodzenia mechaniczne, aby wydłużyć jej żywotność. Poszczególne parametry należy dostosować adekwatnie do indywidualnych potrzeb i wymagań.

 

Jakie przyłbice ochronne są dostępne?

Ze względu na duży wybór długości przyłbic każdy ma szansę wybrać taką, która zapewni mu odpowiedni poziom ochrony. Dostępne są m.in. sięgające do środkowej części twarzy półmaski, pełnej długości maski sięgające do dołu podbródka, jak również modele, które zakrywają dodatkowo przednią część szyi. Przyłbica może być jednorazowa lub wielorazowa, dodatkowo niektóre jej elementy mogą być wymienne.
Wybór szerokości przyłbic jest równie duży co długości. Cechą charakterystyczną każdej przyłbicy jest to, że zakrzywia się wokół twarzy. Nietrudno się domyślić, że im szersza jest przyłbica, tym zapewnia lepszą ochronę peryferyjną. Według zaleceń medycznych powinna sięgać co najmniej do czubka ucha, aby zmniejszyć ryzyko przedostania się zagrożenia do oczu. Ponadto powinna osłaniać czoło i brodę.

Warto jeszcze wspomnieć, przyłbica powinna mieć wystarczające wymiary, aby zapewnić właściwą przestrzeń między twarzą osoby noszącej a wewnętrzną powierzchnią ochrony. Jeśli owa przestrzeń nie zostanie zachowana, nie tylko zmniejszy się komfort jej noszenia, ale dodatkowo niemożliwe stanie się zastosowanie dodatkowych środków ochrony w postaci maski chirurgicznej czy okularów ochronnych.

Jaką przyłbicę podologiczną wybrać?

Z założenia przyłbica podologiczna ma stanowić barierę ochronną okolicy twarzy i błon śluzowych przed unoszącymi się w powietrzu płynami ustrojowymi takimi jak krew, ślina, wydzielina oskrzelowa, wymioty czy mocz. W przypadku braku przyłbicy wymienione płyny mogłyby dostać się w jej okolice i nie tylko sprawiać dyskomfort, ale przede wszystkim stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia. Dodatkowo w pewnym stopniu ogranicza kontakt z zarazkami, jakie również unoszą się w powietrzu.
Pewnie zastanawiasz się teraz, jaką przyłbicę podologiczną wybrać. Warto mieć świadomość, że nie ma żadnych wytycznych w tym temacie. Zalecenia dotyczące prawidłowego doboru osłon twarzy do kontroli zakażeń powinny zatem opierać się na aktualnie dostępnej wiedzy.
Podczas wyboru konkretnej przyłbicy należy więc wziąć pod uwagę takie aspekty jak okoliczności narażenia, stosowanie dodatkowych środków ochrony indywidualnej oraz indywidualne potrzeby w zakresie ochrony.
Jeśli chodzi o komfort użytkowania, najłatwiejsze do zakładania są przyłbice na rzepy lub wyposażone w elastyczne paski. Aby były skuteczne, muszą odpowiednio przylegać do twarzy. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby występowało dobre uszczelnienie w okolicy czoła, a osłona nie ślizgała się po skórze.
Najlepiej postawić na przyłbicę wykonaną z propionianu, octanu lub poliwęglanu, gdyż materiały te zapewniają najlepszą przejrzystość wizualną i jakość optyczną, a przy okazji nie męczą aż tak oczu, jak pozostałe. Osoby mające kontakt w swojej pracy ze źródłem światła UV powinny zaopatrzyć się w przyłbicę zapewniającą przed nim ochronę.
Należy wybrać osłonę twarzy poddaną obróbce pod kątem właściwości przeciwodblaskowych, antystatycznych i przeciwmgielnych. Dla możliwie najlepszej ochrony przed szkodliwymi czynnikami przyłbica powinna osłaniać całą twarz, a jej zewnętrzne krawędzie powinny sięgać do czubka ucha, obejmować osłonę podbródka i czoła oraz zakrywać czoło.

Przyłbica a gogle – co warto wiedzieć?

Czasem zamiast przyłbicy podolodzy sięgają po gogle. Czy środki te można stosować wymiennie, a jeśli tak, to które sprawdzają się lepiej?
Odpowiednio dopasowane gogle chronią oczy przed rozpryskami, podobnie zresztą jak przyłbica. Nie zaleca się jednak stosowania jednego i drugiego środka ochrony jednocześnie, gdyż mogłoby to negatywnie wpłynąć na przejrzystość widzenia, w pewnym stopniu ograniczając widzenie peryferyjne. Warto mieć również świadomość, że gogle znacznie częściej parują niż przyłbica.
W niektórych przypadkach założenie samej przyłbicy podologicznej może nie wystarczyć, aby odpowiednio zabezpieczyć się przed zagrożeniem. Zaleca się, aby w sytuacjach, w których ryzyko kontaktu z płynami ustrojowymi i zarazkami jest duże, ubrać dodatkowo jeszcze maseczkę ochronną.

Przyłbica ochronna – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje przyłbic. Pierwszy posiada regulowaną opaskę umożliwiającą dobre dopasowanie do głowy, dzięki czemu korzystanie z przyłbicy jest wygodne, drugi z kolei umożliwia założenie przyłbicy na twarz w podobny sposób, co okulary – na uszy. Przyłbica to obowiązkowy element wyposażenia nie tylko gabinetu podologicznego, ale także kosmetycznego, jak i każdego innego miejsca, w którym chcemy zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych osób.
Noszenie przyłbicy ochronnej znacząco zmniejsza ryzyko kontaktu z drobnoustrojami, które po przedostaniu się do płynów ustrojowych mogłyby stać się przyczyną rozwoju infekcji. Dodatkowo umożliwia przeprowadzenie zabiegu podologicznego w dogodnych dla podologa warunkach.